Kalla fakta

Kalla fakta-redaktionen granskar och avslöjar politiker, makthavare och samhällsfenomen. Programmen lyfter fram människor och känslor och visar hur dagens svenskar påverkas av de beslut som fattas i maktens korridorer.

Kalla fakta-redaktionen granskar och avslöjar politiker, makthavare och samhällsfenomen. Programmen lyfter fram människor och känslor och visar hur dagens svenskar påverkas av de beslut som fattas i maktens korridorer.

Här är vi som arbetar på Kalla fakta

Hör gärna av dig till oss på redaktionen med tips eller synpunkter.

Camilla Ziedorn
Reporter
Camilla.ziedorn@tv4.se  

Nicke Nordmark
Reporter / programledare
nicke.nordmark@tv4.se

Sara Recabarren
Redaktör
sara.recabarren@tv4.se

Aleksandar Vujanovic
Fotograf / redigerare
aleksandar.vujanovic@tv4.se

Lovisa Thuresson
Fotograf
lovisa.thuresson@tv4.se

Hasse Johansson
Reporter / redaktör
hasse.johansson@tv4.se

Jocke Söderqvist
Redigerare
Jocke.soderqvist@tv4.se

Kerstin Wersäll
Reporter
kerstin.wersall@tv4.se

Håkan Enmark
Reporter
Hakan.enmark@tv4.se

Phil Poysti 
Fotograf / redigerare
phil.poysti@tv4.se

Cecilia Wanger 
Reporter
cecilia.wanger@tv4.se

Jonas Alsgren
Redaktionschef
jonas.alsgren@tv4.se

 

 

Tipsa oss på Kalla fakta

Har du kännedom om problem och missförhållande? Som rör din arbetsplats, kommunen där du bor eller en myndighet?

Hör gärna av dig till oss om du vet saker som bör komma till allmänhetens kännedom.

Polisens HR-chef: "Vi har problem med tystnadskultur"

En pinsam ironi – så beskriver en tidigare högt uppsatt polischef den tystnadskultur inom polisen som Kalla fakta rapporterade om i kvällens program. Det handlar om hur polisanställda som larmar om sexism inom kåren själva blir utfrysta och utsatta för hämdaktioner av chefer och kollegor.

Hör hur HR-chefen Tomas Rosenberg svarar på frågor om händelserna som Kalla fakta rapporterar om och arbetet efter metoo.