Två kvinnor och en man har häktats efter skottlossningen i Norrköping i torsdags förra veckan.
– Samtliga förnekar brott, säger kammaråklagare Karin Sandén till TV4 Nyheterna.
Kvinnorna, 19 respektive 21 år, häktas misstänkta för medhjälp till försök till mord och grovt vapenbrott.
– Det som föredrogs inför öppna dörrar är att samtliga förnekar brott, säger Karin Sandén.
Mannen, som är 21 år, häktas på sannolika skäl misstänkt för försök till mord och grovt vapenbrott.
En 17-årig kvinna släpps däremot på fri fot men är fortsatt misstänkt för vapenbrott.
– Det ska föreligga synnerliga skäl för att någon under 18 år ska bli häktad, här fanns det inte tillräckliga skäl, enligt domstolens bedömning, säger Sandén.
Det var på torsdagsmorgonen som flera skott avlossades in i en lägenhet i Norrköping. På plats fann polisen skotthål i lägenhetsdörren.
Uppgifter: Mamma till gripen i Turkiet
I bostaden bor en kvinna som är mamma till en av de fem män som sitter gripna för våldsdåden, som kopplas till nätverket Foxtrot, i Turkiet, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna.
– Jag har ingen möjlighet att kommentera uppgifterna, sade Johnny Gustafsson, polisens presstalesperson.
Kvinnan undkom skotten och klarade sig utan fysiska skador.
Samtidigt fruktar polisen i flera regioner att den våldsamma konflikten fortsätter och uppger att man kraftsamlar för att bryta den ”mycket allvarliga utvecklingen”.