Extern länk
Början på sidans innehåll

Nyheterna

Senaste nytt

Idag 10:24

Många poliser skadade under franska protester

Sedan den 16 mars har 1 093 poliser och brandmän skadats under de franska protesterna mot den franska regeringens kontroversiella pensionslag, säger inrikesminister Gérald Darmanin i en intervju med franska tidningen Le Journal de Dimanche.

Under samma tid har 2 579 anlagda bränder registrerats, samt 316 attacker mot offentliga byggnader, enligt inrikesministern.

Omfattande protester har hållits på många håll i landet mot president Emmanuel Macron och hans regerings omstridda lag, som bland annat innebär att pensionsåldern ska höjas från 62 till 64 år.




Läs mer

Idag 09:47

Man som klämdes under träd avled

En man i Lysekils kommun klämdes under lördagen fast under ett träd.

Räddningstjänsten fick loss mannen som klämts under trädet, men hans liv gick inte att rädda.

– Mannen avled på platsen, säger Anna Hammarbäck, presstalesperson hos polisen region Väst.

Läs mer

Idag 09:46

1 000 varslade i småhusbranschen

Försäljningen av nyproducerade småhus i Sverige sjunker kraftigt, det uppger branschorganisationen Trä- och möbelföretagen för Sveriges Radio Ekot.

Närmare 1 000 personer har varslats på de fabriker som producerar småhus, och fler varsel väntar. Anledningen är att försäljningen har stannat av.

Läs mer
Senaste dygnet

Klubbat och klart: Demirok tar över

Väljs till ny C-ledare efter Annie Lööf • ”Från djupet av mitt hjärta, tack”

Riksdagsledamoten och förre kommunalrådet i Linköping, Muharrem Demirok, 46, väljs till ny ordförande för Centerpartiet.

Det står klart efter torsdagens extrainsatta partistämma i Helsingborg.

– Tack, från djupet av mitt hjärta, tack, inledde Demirok sitt första tal som C-ledare.

Demirok efterträder därmed Annie Lööf, som varit partiledare sedan 2011.

I sitt avslutande tal uttryckte Lööf sin tacksamhet till partiet och dess medlemmar, samt riktade med rörd stämma ett extra stort tack till sin familj för stödet under alla år.

I spelaren ovan: Se när Demirok väljs till ny partiledare på partistämman.

TV4 Nyheterna

Demiroks främsta uppdrag: Vinn tillbaka väljarna på landsbygden

Demiroks främsta uppdrag: Vinn tillbaka väljarna på landsbygden

Intern kritik mot Muharrem Demirok – ”är för lik Annie Lööf”

Intern kritik mot Muharrem Demirok – ”är för lik Annie Lööf”