Sverige har bidragit med både vapen och skyddsutrustning till Ukraina efter Rysslands invasion. Men allt fler europeiska länder varnar för att de långsiktigt inte kan fortsätta donera från egna förråd.
Flera experter menar att ett långvarigt krig innebär att Europa måste hjälpa Ukraina att bygga en egen försvarsindustri.
Länder som Storbritannien, Danmark och Polen har startat upp en fond med det syftet, men Sverige står ännu utanför.
– Det här var uppe under vår regeringsperiod och vi gav positiva signaler, men vi var inte i läge att fatta några beslut eftersom vi var expeditionsministär, säger förre försvarsministern Peter Hultqvist (S) som sätter press på sin efterträdare på posten, Pål Jonson (M).
– Vi kommer att återkomma till den här frågan före årsskiftet. Men det är min bestämda uppfattning att vi måste utveckla ett långsiktigt och hållbart stöd till Ukraina, säger Jonson.
President Zelenskyj har upprepade gånger tackat de länder som gett landet försvarsmateriel. Men han trycker också på att Ukraina måste bygga för framtiden och därför behöver en egen försvarsindustri.
Peter Hultqvist har svårt att dölja sin irritation när han hör Pål Jonsons svar om att den nuvarande regeringen ska ”återkomma i närtid” om en eventuell stödfond till Ukraina.
– Men gör det då..., säger Hultqvist.