Extern länk
Början på sidans innehåll

Nyheterna

Senaste nytt

Tonåringar dödade och åt svan – greps av polis

Person skjuten i Västerås – stor polisinsats

Väpnat rån mot matbutik – maskerade män jagas

Senaste dygnet

”Anti-vaxxare har knullat runt” – politikerns vrede mot tantralägret

Omfattande coronasmitta i Molkom • Röd region • ”Många hejarop”

Uppdaterad: Publicerad:

En tantrafestival i värmländska Molkom i slutet av juli har skapat stor ilska bland bygdens invånare. Av de 500 deltagarna har över hundra personer bekräftats smittade av covid-19.

Det höga smittotalet efter tantrafestivalen har gjort att Norge åter klassar Värmland som en röd region, något som fick Årjängs kommunalråd Daniel Schützer (S) att rasa på Facebook:

När det faktum att ett gäng anti-vaxxare har knullat runt i Molkom leder till att gränsen stängs för hela Värmland borde det bli tydligt för alla att det är helt hål i huvudet på både anti-vaxxare och på reglerna kring gränsstängning!”, skriver han.

– Att de välja att åka till en tillställning med över 500 personer ovaccinerade, och dessutom ha fysisk närkontakt, det tycker jag är rätt anmärkningsvärt, säger Schützer.

Hur har gensvaret varit?

– Det har varit väldigt positivt, många hejarop efter vägen. Det var länge sedan jag hade ett inlägg som var delat av över tio personer, säger han.

Se Daniel Schützer utveckla sitt resonemang i spelaren ovan.

Relaterat
Tantraläger ställs in efter klustersmitta

Tantraläger ställs in efter klustersmitta