TV4 Nyheterna
  • Start

  • Nöje

  • Sport

  • Nyhetsmorgon

Till TV4 PlayTV4 Play
  • Senaste nytt

  • Inrikes

  • Utrikes

  • Politik

  • Ekonomi

  • Brott och straff

  • Klimat

  • Tech

  • Väder

  • Start

  • Nöje

  • Sport

  • Nyhetsmorgon

  • Start

    • Senaste nytt

    • Inrikes

    • Utrikes

    • Politik

    • Ekonomi

    • Brott och straff

    • Klimat

    • Tech

    • Väder

  • Nöje

    • TV

    • Film

    • Musik

  • Sport

    • Fotboll

    • Handboll

    • Skidor

    • Ishockey

    • Mode

    • Mat

    • Hem och hushåll

    • Husdjur

    • Hälsa

    • Trädgård

    • Nyhetsmorgon

    • Efter fem

    • Kalla fakta

    • Se senaste nyhetssändningen på TV4 PlayExtern länk

  • Tipsa TV4Extern länk

  • Program A-Ö

  • Tablå

  • Medverka

Mer om TV4

  • Cookie-policy

  • Annonsera

  • Användarvillkor

  • Klander från MO och MEN

  • PressExtern länk

  • Jobba hos ossExtern länk

  • Publicistisk grund

  • Ansvariga utgivare

  • Kontakta TV4

​

Misshandel i Växjö – man till sjukhus

Polis och ambulans larmades till en lägenhet i Växjö med anledning av en misshandel. Enligt initiala uppgifter har flera personer slagit målsäganden, en man i 45-årsålderm, och förstört saker i lägenheten.

mannen fördes med ambulans till sjukhus med oklart skadeläge.

Polisen kommer skriva en anmälan om grov misshandel, skadegörelse och olaga hot. I nuläget finns inga gripna i ärendet.

​

Larm om svärdman – spelade in musikvideo

Polisen i Stockholm larmades om en man som sprang runt med ett svärd på Skinnarviksberget under kvällen.

Väl på platsen hittade polisen mannen med svärdet. Det framkom då att han spelat in en musikvideo. Polisen misstänker inget brott i samband med händelsen.

​

Ny ledare utsedd i sargade Haiti

Fritz Belizaire är utsedd till ny premiärminister i det av gängkriminalitet, våldsamheter och politisk oro sargade Haiti. Tisdagens besked om en formell premiärminister innebär att Haiti får en politisk ledning som ska ta itu med de monumentala uppgifterna att återställa någon slags av kontroll över landet.

Samtidigt utsågs Edgard Leblanc Fils att styra ett det övergångsråd som är tänkt att styra landet i ny riktning.

​

Yxman gripen efter slagsmål

Polisen i Göteborg larmades under kvällen om att två män brottats vid ett kapell. När bråket var över lämnande de två männen platsen. Flera personer ska då ha sett hur en av männen bar på en yxa.

Polisen sökte efter den beväpnade mannen och hittade honom vid ingången till en kyrkogård. Mannen greps och yxan togs i beslag. Han misstänks nu för grovt vapenbrott och ringa narkotika brott då han hade misstänkt narkotika på sig.

Jakten på den andra mannen fortsätter.

​

Flera skadade i USA – fordon körde genom butik

Minst 15 personer har skadats efter att ett fordon kört in i en butik i Las Cruces i USA, rapporterar KFOX.

Bilen ska ha kört igenom hela butiken. En person uppges ha livshotande skador.

​

Pojke och kvinna vårdas på sjukhus efter skoterolycka

Två personer skadades i en skoterolycka utanför Kalix på tisdag eftermiddag, skriver Region Norrbotten på sin hemsida.

De skadade är en kvinna i 35-årsåldern och en 4-årig pojke. Båda fördes till sjukhus med allvarliga skador och vårdas där fortfarande.

Läs mer i artikeln.

​

IF Metall lättar på Tesla-blockaden

IF Metall lättar på blockaden mot Teslas skadeverkstäder från onsdagen. Anledningen är att jobb läggs ut på verkstäder som saknar kollektivavtal.

– Vi ser alltid över våra olika konfliktåtgärder och vi har märkt att försäkringsbolag lägger ut den här typen av verkstadsjobb på verkstäder som helt saknar kollektivavtal och vi vill ju såklart inte att våra konfliktåtgärder och vår blockad ska gynna sådana verksamheter, säger IF Metalls presschef Jesper Pettersson till Dagens industri.

Nu läggs ett nytt varsel som förändrar den gamla blockaden. Förändringen innebär att krock- eller plåtskador, men även tekniska fel som Teslabilar ådragit sig efter att fabriksgarantin gått ut kommer att kunna åtgärdas.

​

Solkurva orsakar stora störningar i tunnelbanetrafiken

Det är stora störningar på tunnelbanans gröna linje i Stockholm.

– Det beror på en solkurva i Alvik. Man kommer att laga det under natten, så det kommer vara trafikstart med ordinarie trafik imorgon, säger Carl-Henrik Elfsberg, pressjour på SL.

Enligt SMHI är det just nu 16 grader i Alvik.

– Kurvor uppstår när det blir väldigt varmt och det är stark sol, säger Carl-Henrik Elfsberg och tillägger:

– Trafiken reduceras och det kan bli inställda avgångar, det påverkar hela sträckan då det är reducerad hastighet vid Alvik.

​

Två bilar i frontalkrock

Två bilar har frontalkrockat utanför Markaryd under eftermiddagen, rapporterar P4 Kronoberg.

Polis och räddningstjänst larmades till platsen och tre personer ska ha varit inblandade i olyckan. De kontrolleras av ambulanspersonal på plats och det är oklart om någon förts till sjukhus.

​

Vårdförbundet hotar flera regioner med strejk

Enligt Vårdförbundet missbrukar sju regioner skyddsarbete för att tvinga in personal under den pågående övertidsblockaden. Nu hotar förbundet med att strejka, rapporterar DN.

– Det här har vi nu informerat SKR om i ett brev. Om arbetsgivarna inte följer regelverket kommer vi att lägga repressalievarsel. Då tar vi ut medlemmar i strejk, säger Vårdförbundets ordförande Sineva Ribeiro.

Enligt Vårdförbundet sticker sju regioner ut, som

Sidfot
  • Arkiv
  • Alla flöden
  • Ansvariga utgivare

© 2024 TV4 | Org. nr. 556242-7152