I flera månader har jag surfat runt på internetsidor som vänder sig till människor i Sverige som stödjer terrororganisationen den Islamiska Staten, IS. Att se IS-propaganda spridas på svenska är otäckt.
Läs helaI flera månader har jag surfat runt på internetsidor som vänder sig till människor i Sverige som stödjer terrororganisationen den Islamiska Staten, IS. Att se IS-propaganda spridas på svenska är otäckt.
Läs hela”Anna” gick från vanlig tonårstjej till radikal muslim i Syrien. För första gången berättar en svensk anhörig öppet om hur hennes systerdotter rekryterades till IS i Kalla fakta.
Läs helaEn svensk klimatskog i Uganda har lett till att lokalbefolkningen fängslas, misshandlas och jagas bort från markerna av beväpnade vakter. Svenska Energimyndigheten, som är ansvarig för projektet känner till hur människorna drabbas, men mörkar vad de vet - det avslöjar Kalla fakta i kväll.
Av de sextusen människor som berörs av den svenska klimatskogen står nu många på gränsen till utblottning.
Läs hela