Lasses VM-minnen: "Vindsnabbe Michael Owens succé mot Argentina"
2018-05-31 • 1 min 24 sek
Lasse Granqvist blickar tillbaka på fotbolls-VM 1998 i Frankrike. Åttondelsfinalen mellan England och Argentina där Michael Owen fick sitt stora genombrott.
Lasse Granqvist blickar tillbaka på fotbolls-VM 1998 i Frankrike. Åttondelsfinalen mellan England och Argentina där Michael Owen fick sitt stora genombrott.
Super League-ordföranden bemöter massiva kritiken.
Skellefteå besegrade Luleå med 4-3 i den sjätte SM-kvartsfinalen.
Brynäs besegrade HV71 med 4-1 i matcher i SHL-playouten.
Malmö FF har inlett allsvenskan på bästa vis. Borta mot topptippade Häcken kom lagets andra raka seger och skåningarna står på maximala sex poäng efter två matcher.
Linus Lundqvist vann sitt debutlopp i Indy Lights.
För första gången i klubbens historia är Örebro klart för semifinal i SM-slutspelet.
Häckens Elin Rubensson är redo för comeback i damallsvenskan efter förlossning och mammaledighet.
Sverige med lag Niklas Edin har bärgat sitt sitt tredje raka VM-guld. I finalen i Kanada besegrade lag Edin Skottland med 10-5 i Kanada.
Real Madrid besegrade Barcelona med 2-1 i det spanska stormötet på lördagskvällen.
Sirius Jacob Ortmark målar och skriver poesi vid sidan av fotbollen.
Möt landslagets och Rosengårds 18-åriga supertalang Hanna Bennison.
De svenska storklubbarna säger nej till VAR. Videoverktyget används i de flesta stora ligor men ett eventuellt införande i Sverige möts nu av motstånd.
Hammarby slog Djurgården – klart för final
Stina Blackstenius blev stor matchhjälte när hon gjorde matchens enda mål i semifinalen mot Rosengård. Nu väntar Eskilstuna i finalen för göteborgarna som kan försvara cuptiteln från 2019.
I en högdramatisk final i Uppsala blev Villa-Lidköping svensk mästare för andra gången, efter en förlängnings-rysare mot AIK.
För två veckor sen valde Skurus poängdrottning Ulrika Olsson att bryta med sin klubb - mitt under slut-spelet. Och det efter att hon känt sig åldersdiskriminerad i en kontraktsförhandling med Skuru. Och nu får hon stöd från rivalen.
Marcus Berg matchhjälte för Sverige på Friends.
Se hela intervjun med Zlatan Ibrahimovic om comebacken i landslaget.
2020 var ett märkligt år. Inte minst för idrotten. Vi har låtit våra profiler minnas tillbaka. Vad minns man från idrottsåret.
Nya Super League har stått på en skakig start.
Uefa vill stoppa den nya superligan. På måndagen meddelade de att de kan komma att förbjuda dem som deltar i ligan från att spela landslagsfotboll.
I dag skulle det ha kommit ett besked om vilka städer som får arrangera sommarens fotbolls-EM. Men istället ger man städerna ytterligare några dagar att presentera sina planer för att kunna ta in publik på matcherna. Vi pratar med Olof Lundh, sportkrönikör på Fotbollskanalen och går även in på gårdagens stora nyhet i fotbollsvärlden om att tolv av Europas största klubbar har kommit överens om att bilda en egen liga.
Se programmet Fotbollssöndag Europa från C More. Programmet sändes den 18 april.
Se Fotbollslabbets Ola Lidmark Eriksson berätta om Inters presspel i spelaren ovan.
Planerna på en ny stängd superliga möts av avsky
Tolv europeiska storklubbar planerar att starta en egen superliga.