Marco bjuder på kalvlägg på sista middagen
2018-10-30 • 58 sek
Det är dags för sista middagen innan det är dags för final och Marco Baudone bjuder på pepparglaserat kalvlägg med potatispuré och tryffel till allas förtjusning.
Några av Sveriges mest framstående kockar utsätts för tuffa prov när de tävlar mot varandra i yrkesskicklighet och sätter sin ära på spel. Till sist står en av dem som vinnare.
Några av Sveriges mest framstående kockar utsätts för tuffa prov när de tävlar mot varandra i yrkesskicklighet och sätter sin ära på spel. Till sist står en av dem som vinnare.
Det är dags för sista middagen innan det är dags för final och Marco Baudone bjuder på pepparglaserat kalvlägg med potatispuré och tryffel till allas förtjusning.
Magnus har jobbat på ett antal profilerade topprestauranger som Hillenberg, Franska matsalen och Långbro värdshus. I dag arbetar Magnus som köksmästare på Broms i Stockholm. Han har också varit finalist i Årets kock ett antal gånger men vill förstås kröna tävlandet med att klå farsan i Kockarnas kamp.
Stjärnkocken Jonas har tävlat flertalet gånger i både Årets kock och Bocuse D’or Sverige. Han har också varit medlem i Svenska Kocklandslaget och tävlat med Juniorlandslaget. I februari i år fick hans egen skapelse, fine dining-restaurangen Etoile, en stjärna i Guide Michelin.
Alexander kommer från småländska Oskarshamn där han fick sin första kockfostran. Efter några år runt om i Sverige och England kom Alexander 2006 till Skåne och tidigare Kockarnas kamp-deltagaren Anders Vendel och hans prisade restauranger. Förutom finkrogar har Alexander gedigen erfarenhet av matlagningsstävlingar med tredjeplatser i Årets kock och Bocuse D´0r i bagaget. Nu driver han egna finkrogen Mutantur i Malmö men känner att han har en tävling kvar i sig – Kockarnas kamp.
Nicolina från Nässjö har en kockutbildning från Grythyttans Restaurangskola. Efter några år i Australien hamnade hon i Malmö på Bloom in the park. Där fick hon blomstra och under tiden hon var där fick restaurangen också en stjärna i Guide Michelin. Sedan två år tillbaka jobbar hon nu som köksmästare hos tidigare ”Kockarnas kamp-kocken” Frida Nilsson på MJ´s i Malmö.
David startade sin karriär på Ulriksdals värdshus där han fick jobba under den legendariske köksmästaren Karl Heinz Krücken. Några turer senare fick David chansen att driva Dykarbaren ute på Sandhamn och tog restaurangen till helt nya nivåer. År 2010 öppnade davidathome i familjens hus på Tranholmen och resten är historia. davidathome har nu etablerat sig som en hyllad hemmarestaurang som blandar mat i toppklass med spännande gästspel av olika stjärnkockar.
Siri Barje är utbildad kock vid Grythyttans Restaurangskola och har jobbat på bland annat Esperanto och Shibumi i Stockholm. Hon har också drivit vegetarisk sommarrestaurang på Öland. Idag driver Siri ett väldigt populärt instagramkonto där hon delar med sig av sina recept och sin matfilosofi. Siri jobbar också som kokboksförfattare och bjuder regelbundet på vegetariska favoritrecept i Kökets middag på TV4.
Florencia är ursprungligen från Argentina och startade sin karriär på den ikoniska stjärnkrogen El Bulli utanför Barcelona. Efter det följde några år på ett antal stjärnkrogar i Spanien och Dubai. I Dubai träffade hon också sin svenske man som hon 2010 följde med till Sverige. Efter sju år på Esperanto jobbar Florencia nu som köksmästare på 1-stjärniga Ekstedts.
En av deltagarna i Kockarnas kamp 2020 är Roland Persson. Roland drev Franska Matsalen på Grand Hotel under många år, var med i Svenska Kocklandslaget i 10 år och vann den prestigefyllda titeln Årets kock 1990. Roland är också pappa till Magnus Persson som är med i årets startfält.
Åtta nya proffskockar intar tävlingsladan på Österlen för att göra upp om den eftertraktade Kockarnas Kamp-pokalen. Premiär 22 september!
I årets säsong av Kockarnas kamp utlovas mer blod, svett och tårar än någonsin tidigare. Årets kockar har gått in stenhårt för tävlingarna och det blir en rivstart redan från första utmaningen. Bland årets deltagare ses stjärnkockar som Jonas Lagerström, far och son Magnus och Roland Persson, samt kokboksförfattaren och Köket-stjärnan Siri Barje. Kockarnas kamp startar tisdag den 22 september.
Personporträtt: Per Gustafsons kockkarriär tog fart tidigt när han fick lära sig hantverket av några av världens bästa, men också hårdaste, kockar.
Hans lever efter devisen "det jag lagar skulle jag vilja äta själv". Nu är han en av deltagarna i Kockarnas kamp 2019.
Personporträtt: Douglas Tjärnhammar-Alm började sin kockkarriär som 15-åring när han flippade burgare och har under åren jobbat på olika toppkrogar. Nu är han en av deltagarna i Kockarnas kamp 2019.
Personporträtt: Daniel Höglander gillar att gå sin egen väg och har tävlat i flera matlagningstävlingar tidigare. Nu är han en av deltagarna i Kockarnas kamp 2019.
Personporträtt: Emma Shields är en mästare på att laga mat och älskar att tävla. Därför var det en självklarhet att tacka ja och bli en av deltagarna i Kockarnas kamp 2019.
Personporträtt: Marion Ringborg har erfarenhet från flera välkända restauranger och den största inspirationen är hennes mamma. Nu är hon en av deltagarna i Kockarnas kamp 2019.
Personporträtt: Walter Traub har lång erfarenhet av matlagning och är en levande legend i restaurangvärlden. Han har sedan barnsben varit en finsmakare och nu är han en av deltagarna i Kockarnas kamp 2019.
Personporträtt: Sebastian Gibrand får inte nog av att tävla i matlagning och han gjorde debut i Årets Kock redan som 19-åring. Nu är han en av deltagarna i Kockarnas kamp 2019.
Personporträtt: Kajsa Axbåge är en meriterad kock med 40 år i branschen. Nu är hon en av deltagarna i Kockarnas Kamp 2019.
Succéprogrammet är äntligen tillbaka i ny säsong med åtta nya framstående kockar, redo att svettas ordentligt för att ta hem den prestigefyllda segern i Kockarnas kamp 2019.
Kockarnas kamp tog hem priset som ”årets dokusåpa” på den direktsända Kristallengalan 2019. Nu är succéprogrammet äntligen tillbaka med nya framstående kockar, redo att svettas ordentligt för att ta hem den prestigefyllda segern. I år får tittarna bland annat möta den tyska legendaren Walter Traub, nytänkande pop up-krögaren Marion Ringborg och tävlingsproffset Sebastian Gibrand som tagit silver i kock-VM.
Det är dags för semifinal i Kockarnas kamp och första tävlingen går ut på att steka oxfilé till exakt rätt temperatur.
Det är dags för kvartsfinal i Kockarnas kamp och de fyra proffskockarna ska skära biffar och filéer med en specifik vikt. En svår utmaning visar det sig.
Efter två tuffa utmaningar är det dags för två av kockarna att göra upp i såsduell. Vilken råvara ska de utgå från denna gång?
Det är dags för Erik Fröderberg att bjuda de andra kockarna på middag. Han väljer att använda ingredienser han egentligen inte gillar: burkskinka och mimosasallad, för att skapa något nytt.
Marco Baudone berättar om när tv-kocken Gordon Ramsay misshandlade en kock mitt framför hans ögon.
Det är dags för stafettävling där vispning av maräng är ett moment. Sofia B Olsson satsar allt!
Erik Fröderberg avslöjar att han är "blödarsjuk light" viket innebär en risk vid tävlingsmoment med kniv.
Det är återigen dags att följa Sveriges krogelit när de satsar allt i den fruktade skånska ladan. Säsongspremiär 16 september klockan 20.00.
Det är återigen dags att följa Sveriges krogelit när de satsar allt i den fruktade skånska ladan. I sjunde säsongen av tittarsuccén Kockarnas kamp får vi bland annat möta tv-kocken Erik Fröderberg, krogproffset Anna Broms samt revoltören och Punk Royale-grundaren Jocke Almqvist.
– Årets kockar är väldigt olika men alla är riktiga fighters. Det blir en överraskande säsong med både imponerande insatser och skakiga nerver. Så jäkla spännande, säger Pär Lernström, programledare.