Blir det fyrverkerier när han skrapar?
2019-01-01 • 2 min 30 sek
Kristian Andersson från Hult är dagens trisskrapare.
Kristian Andersson från Hult är dagens trisskrapare.
Louise Amcoff var 14 år när män började köpa sex av henne.
Ett avgörande val för Tysklands framtid.
Det är hundra år sedan den ikoniska filmen ”Körkarlen”, med manus av Selma Lagerlöf hade premiär. Vad var det som gjorde Selma Lagerlöf till en av våra mest älskade författare? Cecilia Düringer, P3 Historia, berättar om vilket uppseende Lagerlöf väckte, hennes livs kärlekar och om hennes egen övertygelse om att hon var ett snille.
Folks nonchalans mot coronarestriktionerna väcker ilska hos personalen · "Man blir besviken"
"Det har provocerat David enormt att jag blir så extremt till mig av trolleri"
Floristen tipsar om hur du får tulpanerna att stå länge, men Steffo är mer intresserad av att äta blommorna.
Maximilian vet mycket väl hur man ska bete sig under coronapandemin • "Det är inte rätt att åka till affären"
Ny studie visar varför flugor kan vara så svåra att fånga • "Som Björn Borgs fotarbete"
Uppgifterna är trovärdiga, säger UFO-Sverige.
Ny kartläggning: ”Hittills få allvarliga biverkningar”
Fungerar vaccinet när viruset muterar?
Finns fortfarande platser att söka för den som vill studera i vår
De senaste åren har lagarna på sexualbrottsområdet stramats upp och sedan samtyckeslagen infördes 2018 kan man se en markant skillnad på antalet domar för våltäkt som ökade med 75% enligt en studie från Brottsförebyggande rådet. Juristen Dona Hariri går igenom hur lagarna ser ut på sexualbrottsområdet.
Marcus Noterius visar säkerhetstips för den höjdrädde.
Expertens tips för att få bort snö och is från taket: Se upp för att vassa spadar
Så mjukstartar du året i Lounge Wear - här kommer plaggen i programmet ifrån!
Pandemin har knockat Sveriges kampsporter så hårt att det nu handlar om ren överlevnad för klubbar med uteblivna intäkter. Och samtidigt som bidragshjälpen är begränsad släpar verksamheterna på dyra hyror som tvingar dem att ta från egen ficka. Thabo Motsieloa och Peter Lööf, båda ordförande för kamsportsklubbar i Stockholm berättar om den tuffa fighten mot pandemin.
Anders Pihlblad analyserar årets första debatt i riksdagen. Det hettade till från början till slut. ”Nu råder ingen borgfred längre”, konstaterar Pihlblad.
Leif GW Persson ifrågasätter skarpt utpekandet av Skandiamannen som Olof Palmes mördare - "Bevisen är obefintliga"
Leif GW om pandemiböter ”Inte övertygad”
Vi är många som dagligen luras av producenter om vad deras produkter egentligen innehåller. Vad sägs om smördeg utan smör och svensk honung som kommer från Kuba till exempel? Nu presenterar konsumentföreningen Äkta vara årets finalister i tävlingen som ingen vill vinna, nämligen Årets matbluff.
Digitala strategen Johan Öbrink om Trumps avstängning på Twitter
Donald Trump stoppas från Twitter permanent
Bildt: Rätt beslut att stänga av Trump från Twitter
Gunnar Laurin fick en trisslott i julklapp av sin dotter. Det visade sig vara en riktigt bra julklapp.
Marcus svarar på sin egen USA-relaterade hundfråga och reder ut turerna kring Liberalerna som hotar att hoppa av regeringssamarbetet.
Isabella Morrone visar vägen till lättlagade italienska smaker i köket. Bland annat så handlar det om bruschetta som tillagas på grillat bröd, men också hur du ska tänka när du tillagar den perfekta risotton. Maya Samuelsson har valt dryck till som överraskar inte minst morgonens kock. Recepten hittar du på Köket.se
Popprofessorn Jan Gradvall bjöd på en hel del intressanta spaningar denna morgon. Bland annat varnar Gradvall för fejkartister på Spotify, tipsar om den döve finske rapparen Signmark, eller Marko Vuoriheimo som han egentligen heter, som blivit megakändis och om de två artister som vi definitivt kommer att känna till namnet på redan vid årets slut.