Chris Kläfford tillbaka från USA: ”Sjukt surrealistiskt”
2019-10-01 • 7 min 37 sek
-Jag kan fortfarande inte fatta att jag fick göra det där. Det är så stort! Kläfford är helt överrumplad över sin USA upplevelse, berättar han för Tilde.
Nyhetsprogram
Senaste nyheterna varje dag mellan 17 och 19. Med Tilde, Axel, Anna, Henrik och Max
Senaste nyheterna varje dag mellan 17 och 19. Med Tilde, Axel, Anna, Henrik och Max
-Jag kan fortfarande inte fatta att jag fick göra det där. Det är så stort! Kläfford är helt överrumplad över sin USA upplevelse, berättar han för Tilde.
Gärningsmannens väg genom staden - se grafiken
”Finns inte mycket som tyder på terrorbrott”
Här är för- och nackdelarna med Sputnik V
Igår var det barnkaos - idag blev det kattkaos...
Skådespelardottern om artistkarriären och om nya serien Alla utom vi
"Monumental missberäkning"
AI kan få dina döda släktingar levande igen
Här är myterna som ger vaccinet dåligt rykte.
Så fungerar Astra Zenecas vaccin
Ulf Kristofferson om förundersökningen som är inledd mot Ebba Busch.
Hemmaträningen har ökat under coronapandemin. Träningsexperten Sabina Dufberg visar vad som är populärast inom hemmaträning runtom i världen och ger tips på hur man ska inspirera sig själv till att röra på sig hemma.
Sabina Dufberg, träningsexpert: ”Ställ lite lägre krav på dig själv. Om du inte gillar att jogga - dansa istället”.
Artisten Bo Sundström gästar Efter fem.
Flera regioner upplever nu ett ökat antal covid-19-patienter, även på iva. En tredje våg har kommit till bland annat region Stockholm.
Johan Styrud, överläkare på Danderyds sjukhus: ”Man bryr sig inte på samma sätt”.
Den senaste tiden har Island drabbats av över 50 jordskalv, det kraftigaste med en magnitud på 5,7. Frågan är nu om skalven är starten på en vulkanisk period.
Ari Tryggvason, seismolog Uppsala universitet: ”De har varit lugna i nästan 800 år. Det är hög tid för att det ska bli utbrott igen”.
2-åriga Myras enhörningsvante försvann och hittades i hund • Se när intervjun ballar ur.
Den 3 mars är mandelkubbens dag. Och det är inte bara programledaren Axel Pilebys favoritbakverk utan delar även datum med artisten Christer Lindarws födelsedag.
I Sverigesvepet besöker vi Huskvarna där någon har stulit en hel lekplats, inklusive en 250 kilo tung gunga, rapporterar Jönköpings-Posten om. Med i inslaget: Karin Emanuelsson, parkingenjör tekniska kontoret.
Italienska landslaget lämnar tyska Oberstdorf och skid-VM efter att ledare testats positivt för covid-19. Nu har en norsk skidåkare som är medaljhopp för landet insjuknat och har varit isolerad hela dagen. Max Grinndal, TV4Sporten, berättar om turerna.
Med i inslaget: Anders Byström, landslagschef
Företagaren "Markus" betalade 300 000 för vaccin mot covid.
Svarar på oppositionen som vill at Sverige köper vaccin utanför EU:s upphandling.
Nyamko Sabuni: ”Måste vara redo att betala mer”
Har tröttnat på folk som inte plockar upp hundens bajs från gatorna.
Artisten Anton Ewald är aktuell som finalist i Melodifestivalen 2021. Men han bor inte i Sverige, utan flyttade till USA och gifte sig där med Victoria Fajardo. Frun betyder mycket för den mångsidige artisten, dansaren och modellen: ”Hon betyder allt för mig. Hon är som mitt backbone. Vi kompletterar varandra väldigt bra”.
Virala generationsbråket mellan millennials och generation z.
En gärningsman har gått till knivattack mot sju personer i Vetlanda under onsdagen. Den misstänkte sköts av polis vid gripandet. Julia Löfquist, reporter på Vetlandaposten, summerar dygnet och går igenom vad som hänt. ”I går vårdades fem personer på iva och i dag ser läget mycket bättre ut. En person som vårdades för livshotande skador har flyttats till en vanlig avdelning”.
I Sverigesvepet besöker vi Malung där Dala-demokraten skriver om att ett gäng dalmasar antagit Jerusalema challenge – iförd Malungsdräkter.
I Sverigesvepet besöker vi Höllviken där galleriabesökarna får pandemi-äta med valfri kändis! Ica toppen i Höllviken sätter ut ett foto av en känd person vid varje bord så ensamätaren kan få lite guldkantat sällskap.
Nu har Astra zenecas covid-19-vaccin fått grönt ljus att ges till alla åldersgrupper. Matti Sällberg, professor biomedicinsk analys och vaccinforskare: ”Det är väl jättebra. Det har kommit studier nu som visar att vaccinet skyddar väldigt bra mot sjukdom och död i de här åldersgrupperna”.
En gärningsman gick till attack med en kniv mot sju personer på fem platser i Vetlanda under onsdagen. Den misstänkte gärningsmannen är en 22-årig man som skadesköts av polis vid gripandet.
Oisín Cantwell, nyhetskolumnist Aftonbladet: ”Motiv i traditionell bemärkelse tycks inte finnas. Rent konkret finns inte mycket som tyder på terrorbrott. Men det går inte att avskriva helt”.
Ett Vetlanda i sorg försöker nu bearbeta onsdagens vansinnesdåd där sju personer skadades i en knivattack, flera av dem allvarligt. Nu vidtas flera åtgärder för att människor ska kunna få stöd och råd.
Anna Karlsson, pastor Missionskyrkan Vetlanda: ”Vi har kunnat hjälpa till med att lyssna och mänsklig närvaro. Vi har försökt ta hand om de som kommer. Många känner en otrygghet och vi alla måste hjälpas åt för att hitta den igen”.
Henrik Tvarnö (S), kommunalråd Vetlanda: ”Krisledningsgruppen är igång”.
Med i inslaget: Victoria Banozic, reporter TV4Nyheterna.