Extern länk
Början på sidans innehåll

Nyhetsmorgon

Nyhetsmorgon

Direktsänt morgonprogram. Nyheter varvas med fördjupande diskussioner, bevakning av de senaste trenderna, personliga intervjuer, kultur och sport.Direktsänt morgonprogram. Nyheter, diskussioner & intervjuer.

Galvez kamp för att få hem sina barnbarn från IS-lägret har blivit film

Patricio Galvez åkte för två år sen åkte till Syrien och Irak för att hämta hem sina sju föräldralösa barnbarn. Barnens föräldrar, som hade anslutit till terrororganisationen IS, dödades i slutstriderna när IS sista fäste Baghouz föll.
En resa som nu blivit film ”Children of the enemy” Här möter du filmens regissör Gorki Glaser-Müller och utrikeskorrepondenten Terese Christiansson, utrikeskorrespondent som av en händelse var på plats för att rapportera om läget i Syrien och barnens morfar. Filmen tar också upp frågan om vad som ska ske med de barn som fortfarande är i lägren i nordöstra Syrien.

Publicerad:

Relaterat