Extern länk
Början på sidans innehåll

Nyheterna

Senaste nytt

Idag 09:47

Man som klämdes under träd avled

En man i Lysekils kommun klämdes under lördagen fast under ett träd.

Räddningstjänsten fick loss mannen som klämts under trädet, men hans liv gick inte att rädda.

– Mannen avled på platsen, säger Anna Hammarbäck, presstalesperson hos polisen region Väst.

Läs mer

Idag 09:46

1 000 varslade i småhusbranschen

Försäljningen av nyproducerade småhus i Sverige sjunker kraftigt, det uppger branschorganisationen Trä- och möbelföretagen för Sveriges Radio Ekot.

Närmare 1 000 personer har varslats på de fabriker som producerar småhus, och fler varsel väntar. Anledningen är att försäljningen har stannat av.

Läs mer

Idag 08:38

Explosion vid bostadshus i Söderköping

Polis och räddningstjänst larmades under tidiga söndagsmorgonen om en hög smäll på en adress i Söderköpings kommun, rapporterar Aftonbladet.

På plats kunde polisen konstatera att något detonerat vid ett bostadshus. Bostaden ska ha varit tom och inga personer skadades vid explosionen.

Däremot uppstod skador på huset, bland annat ska fönster och en ytterdörr ha gått sönder. Det finns ännu ingen misstänkt för brottet.

Läs mer
Senaste dygnet

17-åring misstänks ha mördat fel man på gym

En man i 55-årsåldern sköts i mars förra året ihjäl på ett gym i Stockholm. Nu inleds rättegången mot den misstänkte skytten, 16 år gammal vid tiden för mordet, som tros ha skjutit fel person.

Ytterligare tre män åtalas misstänkta för medhjälp till mord.