Syliane Duval tar ett nakendopp
2017-01-18 • 47 sek
Syliane Duval säger själv att hon inte har så mycket hämningar och att hon ofta blir den i gruppen som peppar alla andra. Syliane var inte sen med att bada naken.
Långt bort från moderniteter som uppkoppling och smarta telefoner samt el och rinnande vatten, lever ett antal deltagare som bönder gjorde på 1800-talet. Och förutom att leva som förr i tiden kämpar de i en hård tävling med taktik och rackarspel.
Syliane Duval säger själv att hon inte har så mycket hämningar och att hon ofta blir den i gruppen som peppar alla andra. Syliane var inte sen med att bada naken.
Veckans storbonde Dag Tolstoy fick i uppdrag att välja två förstakämpar som ska tävla i årets första ting, men hans motivering går inte hem hos alla deltagare.
Farmens mentor Wincent har lämnat över två gårdskatter som ska flytta in på Farmen, något som gör deltagaren Lili väldigt känslosam eftersom de påminner mycket om hennes egen katt hemma.
Anna Brolin kommer till Farmen och berättar om reglerna i årets säsong. Men veckans regler är speciella, något som chockar flera av deltagarna.
Pernilla och Dag har röstats fram att kämpa om årets första storbonde-titel i Farmen. Vinnaren får förutom immunitet och tillgång till storbondestugan även ta emot en viktig amulett.
Farmen kommer tillbaka med en fjortonde säsong. Programmet har premiär 10 januari och leds av Anna Brolin, som utlovar något alldeles extra.
– Den här säsongen är underhållande, varm och lärorik, säger Anna Brolin.
Det är dags för nya deltagare att leva ett liv utan uppkoppling, smarta telefoner, el och rinnande vatten – precis som man gjorde på 1800-talet. Farmen har säsongspremiär 10 januari 2021.
Snart är det dags för nya deltagare att leva ett liv utan uppkoppling, smarta telefoner, el och rinnande vatten – precis som man gjorde på 1800-talet.
I sommar startar inspelningen av den fjortonde säsongen av TV4:s flaggskepp Farmen. Ny programledare blir Anna Brolin som tillsammans med mentorn Hans Wincent kommer att hålla ordning på nästa gäng färgstarka deltagare.
Byt bakgrund till något med lite mer TV4-känsla! Vi guidar hur du byter till en roligare bakgrund i Teams och Zoom.
Det blir en tuff tävling när Jens och Fredrik gör upp i styrka under finalveckans första ting.
Inga ögon lämnas torra när farmendeltagarna får höra Jens jojka en sen sommarkväll.
Efter att man upptäckt fusk på Torpet tvingas två deltagare lämna.
Dagen de alla har längtat efter är äntligen här. Mitt på gården står en postsäck fylld med hälsningar och annat smått och gott hemifrån.
Efter Mergim lämnade Farmen för Torpet fick han välja nästa veckas storbonde.
Sofie och Simon har fått i uppdrag att lära sig dansa schottis och visar nu upp sina kunskaper för Wincent.
Veckans ting skiljer sig från de andra veckorna. Förloraren behöver inte lämna skogarna, utan åker vidare till Torpet och har med det chansen att ta sig tillbaka till Farmen.
Vid förstakämpevalet blir fler än förstakämpen besviken på storbondens val.
Mergim är orolig för hur kommande val ska bli och om han verkligen är den del av pakten efter att Momma åkt ut.
Nu söker vi nya deltagare till nästa säsong av Farmen. Uttagning sker löpande, så se till att skicka in din ansökan så snart som möjligt.
Ett av veckans uppdrag innebär att göra "hygiengelé", det vill säga deoderant.
Tankarna kring Haroons val till förstakämpe delar farmarnas åsikter.
Farmarna får i uppdrag att göra ett antal ostar. Bland dessa finns annat mesosten, något som inte går hem hos Jean-Luc.
Någon vecka in på Farmen upptäcker deltagarna något skräckinjagande. Gården de bor på tros vara hemsökt.
Johanna tvingas lämna Farmen för att bege sig till Torpet. Då kommer Jens med en överraskning som ska ge Johanna extra energi.
Det blir en hård kamp när två manliga farmare möts i styrkegrenen Kannan.