Inför Sverigematchen: "Det blir stenhårt"
2017-05-20 • 2 min 48 sek
Vi får en direktrapport inför semifinalen i VM i kväll!
Vi får en direktrapport inför semifinalen i VM i kväll!
Så vet du om du har D-vitaminbrist • Dr Mikael: ”En brist så här års”
Morgan Johansson: ”Utesluter inga ytterligare åtgärder”
Terese Cristiansson om svårigheterna att jobba som internationell journalist
Besked om Astra Zenecas dos två för yngre väntas
Karl Fredrik på Österlen har förlovat sig med sin Petter. ”Vi tror att bröllopet blir på ett slott i Italien”, säger det sprudlande paret och berättar om spontana frieriet på Gotland i förra veckan. "Jag fick feeling" säger Karl-Fredrik och Petter höll med.
Många har låtit håret växa under pandemiåret. Vilken tur att det går att fixa fina frisyrer helt på egen hand! Här visar frisören Hillewi Gottfridsson hur du kan fixa lockar, få upp volymen, eller göra en snygg frisyr med en klämma.
En ny uppdatering gör det möjligt för Iphone-användarna att säga nej till spårning av vad de sysslar med på nätet. Det har lett till en storstrid mellan tech-jättarna. ”Om du känner att det känns okej att bli spårad i utbyte mot mer kvalitativa annonser, då ska du säga ja, men annars ska du säga nej” säger Emil Hellerud, techreporter.
Ali Mirazimi: Dumt att kalla det en dubbelmutation
Nyfödd gorillahane på Kolmården • ”Tittarna får hjälpa till med namnet”
Det är normalt att vara orolig, det är en signal på att något är på tok och att vi behöver fixa något – men för vissa går det över styr. ”Det handlar ganska mycket om att vi föds med olika sårbarhet. En del har gener som gör att man är mer känslig för till exempel bakslag, säger psykologen Martin Forster. Här berättar han hur du kan göra för att hjälpa ditt barn när det är mår dåligt av sin oro.
Nina Rung om mäns våld mot kvinnor: ”Otroligt frustrerande”
Fattiga mödrar berövades på sina barn • Marta stals och adopterades till Sverige
Just nu skiner solen, men det kommer inte hålla i sig berättar meteorologen Sophia Nilsson.
Förra året pantades 72 miljoner fler burkar och flaskor pantades jämfört med 2019, det är rekord för svenskarnas pantande. Och nu ska det bli ännu enklare att lägga burkarna på rätt plats. Katarina Lundell, marknads-och kommunikationschef på Pantamera, berättar hur.
Floristen Hanna Ericson är svensk mästare i blomsterdesign. Här visar hon hur hon har konstruerat sina färgglade och ljuvt doftande kreationer.
"Gangfluencers" driver på en konflikt som inte verkar ta slut • "Glorifierar en värld som inte är sann"
Svarar på regeringens beslut • Så bra skydd har du efter första sprutan.
Berättar om mordet i Kungens kurva
Tina Thörner har tillhört den absoluta världseliten inom motorsport. Genom åren har hon tävlat i hundratals internationella race, vunnit tre VM, och tio gånger har hon stått på startlinjen i världens tuffaste rally, Dakar. Det är inte för intet hon förtjänat titeln rallydrottning. Nu sammanfattar Tina sitt händelserika liv i självbiografin Livet i 180. Hör henne berätta om hur hon nådde världseliten i den mansdominerade sporten.
Om att vara en feministisk förebild • Släpper ny musik: "Har kommit till en acceptans med min ensamhet"
Internationella adoptioner har blivit en het fråga i debatten de senaste månaderna, efter Dagens Nyheters granskning om brott i adoptionernas spår. Journalisterna Josefin Sköld och Patrik Lundberg har fortsatt granska adoptionernas baksidor och har nu vänt blicken mot Colombia.
Under högtidliga former fördes igår prins Philip, hertig av Edinburgh, till sin sista vila, i St George's Chapel vid Windsor Castle. Det var den nionde april prins Philip avled, 99 år gammal. Hovexperten, Claes-Johan Larsson gästar oss och berättar bland annat om hur mycket prinsen betytt för kungafamiljen.
Löpcoachen Petra Månström peppar oss att komma igång med att springa och dessutom hålla ångan uppe. Här delar hon med sig av några enkla hacks, som passar såväl elitlöpare som motionslufsare.
På onsdag fyller Storbritanniens drottning år. Eftersom hennes make prins Philip nyligen har gått bort blir det ett nertonat firande berättar Sara Ericsson, hovreporter.