Tv-priset Kristallen delas ut för fjortonde året och sänds i år i TV4 och på TV4 Play. 20 statyetter delas ut till välförtjänta tv-insatser från det gångna året. Av de tjugo olika kategorierna utses femton vinnare av en jury, tre vinnare utses av publiken som röstar under kvällens gång, ett hederspris som utses av Kristallens styrelse samt vinnarjuryns specialpris som utses av vinnarjuryn.

De bästa av de bästa har välförtjänt nominerats till priset alla i branschen vill vinna. Extra intressant att även Kristallens nya partners som Expressen, DiTV och Aftonbladet lyckads knipa några nomineringar redan första året de är med, det är imponerande, säger Anton Glanzelius, chef för Kristallen och ordförande för nomineringsjuryn. 

Kristallen direktsänds från Cirkus i Stockholm fredagen den 31 augusti 20.00 i TV4 och på TV4 Play.

Nominerade i Kristallen 2018 är:


Årets barnprogram

Fixa bröllopet, Barnkanalen

Klassen, Barnkanalen

Retorikmatchen, UR

Svansen i kläm, Barnkanalen

Tripp, Trapp, Träd, UR


Årets dokumentärprogram

Citizen Schein, SVT

Det goda landet, UR

Eran - punk i tre delar, SVT

Hela Sveriges mamma, SVT

Superswede, Viaplay/TV3


Årets dokusåpa

Allt för Sverige, SVT

Mästarnas mästare, SVT

Biggest loser VIP, Sjuan

Robinson, TV4

Paradise Hotel – Sverige, TV3


Årets fakta och nyhetsbevakning

Barcelona terror, Expressen TV

Köttets lustar, SVT

Min samiska historia, UR

Nyhetsmorgon, TV4

Spotify lanseras, Di TV


Årets förnyare

Di TV, Di TV

Drottninggatan 17.04.07, TV4

Magda Gad Krigsdagböcker, Expressen 

Micke Lindgren/Grotesco , SVT

What's on the plate, Aftonbladet TV


Årets granskning

200 sekunder – Stjärnadvokaten, Viafree

Kalla Fakta - Fallet Sannah, TV4

Kalla Fakta – Fotbollssyndikatet, TV4

Kalla Fakta - Mutorna längs vägen, TV4

Uppdrag Granskning: Knutby, SVT


Årets humorprogram

Enkelstöten, TV4

Grotesco: flyktingkrisen - en musikal, SVT

Helt Perfekt, Kanal 5

Leif och Billy, SVT

Sommaren med släkten, Kanal 5


Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Alexandra Rapaport (Gåsmamman), Kanal 5

Birgitte Hjort Sorensen (Gråzon), C More

Eva Röse (Helt perfekt), Kanal 5

Hedda Stiernstedt (Vår tid är nu), SVT

Vera Vitali (Bonusfamiljen), SVT


Årets livsstilsprogram

Arvinge okänd, SVT

Cowboykåken, SVT

Hälsningar från…, TV4

Mandelmanns gård, TV4

Hemliga beundrare, TV3


Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Fredrik Hallgren (Bonusfamiljen), SVT

Henrik Dorsin (Grotesco: flyktingkrisen - en musikal), SVT

Johan Petersson (Helt perfekt), Kanal 5

Kristofer Hivju (Beck), C More

Alexander Karim (Advokaten), Viaplay/TV3


Årets realityprogram

Första dejten, SVT

Lerins lärlingar, SVT

Madame Deemas underbara resa, SVT

Wahlgrens värld, Kanal 5

Parneviks, TV3


Årets sportproduktion

Allsvenskan i fotboll, TV4/C More

Ishockey-VM, TV3

OS-studion, Kanal 5

Sport Expressen Vinter2018, Expressen TV

Vasaloppet 2018, SVT


Årets tv-drama

Bron, SVT

Gråzon, C More

Gåsmamman, Kanal 5

Vår tid är nu, SVT

Advokaten, Viaplay/TV3


Årets tv-personlighet

Anna Book (Biggest loser VIP), Sjuan

Bianca Ingrosso & Pernilla Wahlgren (Wahlgrens värld), Kanal 5

Dick Bewarp (Cowboykåken), SVT

Karin Laserow (Bytt är bytt), TV4

Peg Parnevik (Parneviks), TV3

Bäst i test, SVT


Årets underhållningsprogram

På spåret, SVT

Barncancergalan - Det svenska humorpriset, Kanal 5

Idol, TV4

Talang, TV4


Publikens nomineringar


Årets program

Leif & Billy, SVT

Så mycket bättre, TV4

Parneviks, TV3

Wahlgrens värld, Kanal 5


Årets kvinnliga programledare

Sofia Wistam, Kanal 5

Tilde de Paula Eby, TV4

Rebecca Stella, TV3

Sanna Nielsen, SVT


Årets manliga programledare

Alexander Hermansson, SVT

David Hellenius, TV4

Filip och Fredrik, Kanal 5

Peter Jihde, TV3

Här kan ni läsa om alla bidrag.