Nominerade i Kristallen är:

ÅRETS BARNPROGRAM 2019

Doktorerna, SVT

Julkalendern - Storm på Lugna gatan, SVT

Djurverket, UR

Sagasagor, Viaplay

Livet i Mattelandet, UR

ÅRETS DOKUMENTÄRPROGRAM 2019

Anders, jag och hans 23 andra kvinnor, SVT

Stieg Larsson - Mannen som lekte med elden, TV4/C More

Tjock-Steffe, TV4/C More

Filmen om Alexander, Kanal 5

Josefin Nilsson - Älska mig för den jag är, SVT

ÅRETS DOKUSÅPA 2019

Superstars, Kanal 5

Kockarnas kamp, TV4

Vinnarskallar, TV4

Allt för Sverige, SVT

Paradise Hotel, TV3 / Viafree

ÅRETS FAKTA OCH SAMHÄLLSPROGRAM 2019

Trolljägarna, TV3

Jenny och Steffo träffar partiledarna, TV4

Under burkan, Expressen TV

Tjafs, Viafree

36 dagar på gatan, SVT

ÅRETS GRANSKNING 2019

Kalla fakta - De osynliga barnen, TV4

Kalla fakta - Utanför laget, TV4

Uppdrag granskning: FN och Mörkläggningen, SVT

Uppdrag granskning: Nagelfixarna, SVT

Uppdrag granskning: Swedbank och penningtvätten, SVT

ÅRETS HUMORPROGRAM 2019

Finaste familjen, TV4/C More

Leif och Billy, SVT

Dips, SVT

Enkelstöten, TV4/C More

Helt perfekt, Kanal 5

ÅRETS KVINNLIGA PROGRAMLEDARE 2019

Sofia Wistam, Kanal 5

Rebecca Stella, TV3

Sanna Nielsen, SVT

Tilde de Paula Eby, TV4

ÅRETS KVINNLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION 2019

Mikaela Knapp/Systrar 1968, SVT

Josefin Neldén/Vår tid är nu, SVT

Helena Bergström/Bröllop, begravning och dop, TV4/C More

Ia Langhammer/Det som göms i snö, Kanal 5

Hanna Ardéhn/Störst av allt, Netflix

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM 2019

Arvinge okänd, SVT

Sofias änglar, Kanal 5

Vem bor här?, SVT

Världens sämsta Indier, SVT

Middag med mitt ex, TV3

ÅRETS MANLIGA PROGRAMLEDARE 2019

Johnnie Krigström och Mattias Särnholm, Kanal 5

Peter Jihde, TV3

David Sundin, SVT

David Hellenius, TV4

ÅRETS MANLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION 2019

Mattias Nordkvist / Vår tid är nu, SVT

Felix Sandman / Störst av allt, Netflix

Rolf Lassgård / Jägarna, TV4/C More

Robert Gustafsson / Det som göms i snö, Kanal 5

Jens Hultén / Systrar 1968, SVT

ÅRETS NYHETER- OCH AKTUALITETSPROGRAM 2019

Korrespondenterna IS-svenskarna, SVT

200 sekunder, Viafree

Börsmorgon - rapportextra, DI TV

Svenska nyheter, SVT

Efter fem, TV4

ÅRETS NYSKAPANDE/FÖRNYARE 2019

Partiledardebatten i Gävle, TV4

Nedsläckt land, SVT

Den stora älgvandringen, SVT

Jenny och Steffo träffar partiledarna, TV4

Tjafs, Viafree

ÅRETS PROGRAM 2019

Bäst i test, SVT

Wahlgrens värld, Kanal 5

Mandelmanns gård, TV4

På gränsen med Peter Jihde, TV3

ÅRETS REALITYPROGRAM 2019

Lerins lärlingar i Brasilien, SVT

Gift vid första ögonkastet, SVT

Superungar, UR

Wahlgrens värld, Kanal 5

SOS Sverige, Kanal 5

ÅRETS SPORTPRODUKTION 2019

SHL-studion / Hockeylördag, TV4/C More

Handbolls VM 2019, Viaplay/TV3

Fotbolls-VM, TV4/C More

eAllsvenskan, Dplay

Champions League-studion, Viaplay/TV6

ÅRETS TV-DRAMA 2019

Systrar 1968, SVT

Störst av allt, Netflix

Det som göms i snö, Kanal 5

Bröllop, begravning och dop, TV4/C More

Bonusfamiljen, SVT

ÅRETS TV-PERSONLIGHET 2019

Hanna Marklund, TV4/C More

Lars Lerin & Junior, SVT

Pernilla Wahlgren & Bianca Ingrosso, Kanal 5

Mia Skäringer, SVT

Marcus Oscarsson, TV4

ÅRETS UNDERHÅLLNINGSPROGRAM 2019

Alla mot alla med Filip & Fredrik, Kanal 5

Bäst i test, SVT

Talang, TV4

På spåret, SVT

Let’s dance, TV4