Tv-priset Kristallen delas ut för sextonde gången där 21 statyetter delas ut till välförtjänta tv-insatser från det gångna året. Programledare för årets glamourösa gala är Petra Mede.

- Jag ser så mycket fram emot att hylla tevemediet i en tid då det kanske betytt lite extra mycket för många människor, säger Petra Mede. Av de olika kategorierna utses sexton vinnare av en jury, tre vinnare utses av publiken som röstar under kvällens gång, ett hederspris som utses av Kristallens styrelse samt vinnarjuryns specialpris.

- Svensk tv håller kvalitet av världsklass och i en tid med Corona så har tv i svenska folkets vardag blivit viktigare än någonsin. Under kvällen kommer de bästa av de bästa hyllas och vi är stolta att Petra Mede leder tittarna under galans gång, säger Anton Glanzelius, operativ chef för Kristallen.

Kristallen sänds från Vasateatern i Stockholm torsdagen den 27 augusti 20.00 på TV4 och TV4 Play.

Här är alla nominerade:

Årets barnprogram

Sagasagor, Viaplay/SF Studios Production
Sommarskuggan - Vinterskuggans uppdrag, SVT
Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet, TV4 och C More/Nordisk Film TV
Wild Kids, C More/Jarowskij
Världens hemskaste sjukdomar, SVT/Delta Studios

Årets dokumentärprogram

Det svenska popundret, SVT
Guldfeber, SVT
Hitlers dödsdömda svenskar, TV4 och C More/Ellung Media
Svenska Fall, Viaplay/Brand New Content
Vargattacken på Kolmården, TV4 och C More/Nordisk Film TV

Årets Dokusåpa

Allt för Sverige, SVT/Meter Television
Bachelor Sverige, TV4 Play och Sjuan/Warner Bros.
Celebrity Ex on the Beach, Dplay/Meter Television
Paradise Hotel, Viaplay/Mastiff
Robinson, TV4/Mastiff

Årets fakta och samhällsprogram

Blattarna som byggde Sverige, TV4/STO-CPH
Din hjärna, SVT/ITV
Edit: Vad hände Gina Dirawi?, SVT
Landet lyckopiller, SVT/FLX
Trolljägarna, Viaplay/Strix

Årets granskning

Dokument Inifrån - Att rädda ett barn, SVT
Kalla Fakta – Guldkalven, TV4
Kalla Fakta – Kommittén, TV4
Kalla Fakta - Vecka 42, TV4
Uppdrag Granskning - Ung och kriminell, SVT

Årets humorprogram

Filip och Mona, SVT/Art & Bob
Helt Perfekt, Kanal 5 och Dplay/ITV
Leif och Billy, SVT/Mag5
Solsidan, TV4 och C More/Jarowskij och FLX
Sommaren med Släkten, Kanal 5 och Dplay/Art & Bob

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Aliette Opheim/Kalifat, SVT
Gizem Erdogan/Kalifat, SVT
Ilinca Neacsu/Box 21, Viaplay
Josephine Bornebusch/Älska mig, Viaplay
Julia Ragnarsson/Fartblinda, TV4 och C More

Årets livsstilsprogram

Arvinge okänd, SVT
Food and Fire, Viaplay/Mastiff
Hemma hos arkitekten, SVT
Mandelmanns gård, TV4/Meter Television
Seniorsurfarna, UR/Jarowskij

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Amed Bozan/Kalifat, SVT
Joakim Sällquist/Box 21, Viaplay
Johan Rheborg/Solsidan, TV4 och C More
Johan Ulveson/Älska mig, Viaplay
Matias Varela/Fartblinda, TV4 och C More

Årets nyheter- och aktualitetsprogram

Dina frågor om corona, TV4
Efter fem, TV4
Efterlyst, TV3/Alaska
Kalla fakta, TV4
Special: Coronaviruset, SVT

Årets nyskapande/förnyare

Alla mot alla med Filip och Fredrik, Kanal 5 och Dplay/Nexiko
Big Brother Sverige, TV4 Play och Sjuan/Meter Television
Efter fem, TV4
Live Date, Viafree/Brand New Content
Sverige Möts: Mötet, SVT

Årets realityprogram

Expeditionen, TV4/Baluba
Renées Brygga, TV4/Jarowskij
Svenska Truckers, Viaplay/Alaska
Wahlgrens Värld, Kanal 5 och Dplay/ITV
Äkta Billgrens, SVT/Mastiff

Årets sportproduktion

Fotbolls-VM 2019 (Damer), TV4 och C More
Hockeylördag (SHL), TV4 och C More
Premier League-studion, Viaplay/Nent sport
Vinterstudion, SVT
VM i friidrott, SVT

Årets tv-drama

Dejta, SVT/BRF
Eagles, SVT/New Stories
Fartblinda, TV4 och C More/FLX
Kalifat, SVT/Filmlance
Älska mig, Viaplay/Warner Bros.

Årets tv-personlighet

Birgitta Rasmusson/Hela Sverige bakar, TV4
Carina Bergfeldt/Min hemlige Bror, SVT
Erik Niva/Premier League, Viaplay och TV6
Leif Mannerström/Sveriges mästerkock, TV4
Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso/Wahlgrens Värld, Kanal 5 och Dplay

Årets underhållningsprogram

Alla mot alla med Filip och Fredrik, Kanal 5 och Dplay/Nexiko
Bäst i test, SVT/Baluba
Så mycket bättre, TV4/Mastiff
Talang, TV4/Fremantle
Vem kan slå Anja och Foppa, Kanal 5 och Dplay/Nordisk Film TV

Tittarnas röster:

Årets kvinnliga programledare

Babben Larsson, SVT
Margaux Dietz, Viaplay
Renée Nyberg, TV4
Sofia Wistam, Kanal 5/Dplay

Årets manliga programledare

David Hellenius, TV4
David Sundin, SVT
Johnnie Krigström & Mattias Särnholm, Kanal 5/Dplay
Peter Jihde, Viaplay

Årets program

Bäst i test, SVT/Baluba
Renées Brygga, TV4/Jarowskij
Spökjakt, Kanal 5 och Dplay/ITV
Älska mig, Viaplay/Warner Bros.