Klipp med några av våra nominerade.

Dessa är nominerade:

ÅRETS BARN- OCH UNGDOMSPROGRAM:
Bacillakuten (SVT) producent: Maria Boklund, SVT
Extrema öden (SVT) producent: Mattias Barsk, SVT
Julkalendern, Piratskattens hemlighet (SVT) producent: Nicklas Wikström Nicastro, Tre Vänner
Kändisbarnvakten (SVT) producent: Emil Ullberger, Titan
Livet i bokstavslandet (UR) producent: Patrik Sundström, Patrik Sthlm

ÅRETS DOKUMENTÄRPROGRAM:
Astrid (SVT), producent: Kristina Lindström, SVT
Att skiljas (SVT), producent: David Herdies, Momento Film
Brottskod (TV3), producent: Pål Hollender, STO-CPH Produktion
Hunger (SVT), producent: Charlotte Landelius, Henrik Stockare, Thomas Jackson, SVT
Ibrahimovic från Rosengård med mer än ett mål (Kanal 5), producent: Tomas Axelsson, Red Cabin

ÅRETS DOKUSÅPA:
Bonde söker fru (TV4), producent: Mia Stalin, Fremantle
Diktatorn (UR), producent: Lars Wickström, Art89
Hela Sverige bakar (Sjuan), producent: Isabella Centerwall, Meter TV
Paradise Hotel (TV3), producent: Mia Berg, Mastiff
Realitystjärnorna på godset (TV3), producent: Anna Barve, Mexiko Media 
 
ÅRETS FAKTA- OCH AKTUALITETSPROGRAM:
Breaking News (Kanal 5), producent: Caroline Ringblom, Mexiko Media
Den som får finnas (SVT), producent: Lia Cederström, Scandinavian Studios
Djävulsdansen (SVT), producent: Ann-Linn Guillou, SVT
Fosterland (SVT), producent: Fredrik Önnevall, SVT
Programmen som Förändrade TV (UR), producent: Magnus Sjöström, UR

ÅRETS GRANSKNING:
DI: Bränn en bil (SVT), producent: Bosse Lindquist, SVT
Kalla fakta - Slav i Sverige (TV4), producent: Sara Recabarren, Nyhetsbolaget 
Trolljägarna (TV3), producent: Julia Malmvall, Strix Television
Uppdrag Granskning: Kommungranskarna i Österåker (SVT), producent: Sophia Djiobaridis, Valeria Helander, SVT
Uppdrag Granskning: Konstbluffen (SVT), producent: Karin Mattisson, Herman Reuterswärd, Lars-Göran Svensson, SVT 

ÅRETS HUMORPROGRAM:
Ack Värmland (TV4), producent: Jan Blomberg, Anette Brantin, Bob Film 
Full Patte (SVT), producent: Anna Wallmark Avelin, Eyeworks 
Inte ok (TV3), producent: Martin Persson, FLX
Morran och Tobias (SVT), producent: Niklas Jacobsson, Jarowskij
Partaj (Kanal 5), producent: Svante Kettner, Baluba

ÅRETS KVINNLIGA PROGRAMLEDARE:
Carina Berg och Christine Meltzer (Kanal 5)
Gry Forssell (TV4)
Malin Gramer (TV3)
Sanna Nielsen (SVT)

ÅRETS KVINNLIGA SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION:
Christine Meltzer (Kanal 5), Partaj
Lena Endre (SVT), Viva Hate
Mia Skäringer (TV4), Ack Värmland
Moa Gammel (SVT), Jordskott
Rachel Mohlin (Kanal 5), Partaj

ÅRETS LIVSSTILSPROGRAM:
Alla är fotografer (SVT), producent: Carl Tofft, Brommamamma
Arga Snickaren VIP (Kanal 5), producent: Gustav Boman, Skare
Gift vid första ögonkastet (SVT), producent: Mathias Barnekow, Baluba
Historieätarna (SVT), producent: Karin af Klintberg, Thelma & Louise
Husdrömmar (SVT), producent: Jonas Skottheim, SVT

ÅRETS MANLIGE PROGRAMLEDARE:
David Hellenius (TV4)
Erik Ekstrand och Mackan Edlund (TV6)
Fredrik Wikingsson & Filip Hammar (Kanal 5)
Lasse Kronér (SVT)

ÅRETS MANLIGE SKÅDESPELARE I EN TV-PRODUKTION:
Adam Lundgren (SVT), Blå ögon
David Sundin (TV3), Inte OK
Göran Ragnerstam (SVT), Jordskott
Johan Petersson (Kanal 5), Partaj
Peter Andersson (SVT), Viva Hate

ÅRETS PROGRAM:
Ack Värmland (TV4), producent: Jan Blomberg, Anette Brantin, Bob Film 
Breaking News (Kanal 5), Caroline Ringblom, Mexiko Media
Morran och Tobias (SVT), Niklas Jacobsson, Jarowskij
Parneviks (TV3), Lotta Hoff, Elk

ÅRETS REALITYPROGRAM:
Berg & Meltzer i Europa (Kanal 5), producent: Patrik Westman, Elk
Klippans karaokecup (SVT), producent: Matias Rosberg, Nils Toftenow, Tally-Ho
Lyckliga gatan (TV4), producent: Jasper Lake, Mastiff 
Parneviks (TV3), producent: Lotta Hoff, Elk
Ska vi göra slut? (Kanal 5), producent: Mårten Evers, Olle Palmlöf, Mexiko Media
 
ÅRETS SPORT-TV-PROFIL:
André Pops (SVT)
Anna Brolin (TV4)
Frida Nordstrand (TV3)
Roberto Vacchi (Eurosport)

ÅRETS TV-DRAMA:
Blå Ögon (SVT), producent: Henrik Georgsson, Fredrik Edfeldt, Strix Drama
Jordskott (SVT), producent Henrik Björn, Palladium
Portkod 1525 (SVT), producent: Linnea Roxeheim, Eyeworks 
Torpederna (TV4) Regi: Felix Herngren, Jakob Ström, FLX
Viva Hate (SVT), producent: Jens Lien, Anagram

ÅRETS TV-PERSONLIGHET:
Draken (SVT), Bolibompa
Gunilla Persson (TV3), Svenska Hollywoodfruar
Marcus Oscarsson (TV4), Nyhetsmorgon
Mia Parnevik (TV3), Parneviks
Sefik Ibrahimovic (Kanal 5), Ibrahimovic från Rosengård...

ÅRETS UNDERHÅLLNINGSPROGRAM: 
Idol (TV4), Joachim Brobeck, Fremantle
Let's Dance (TV4), Elinor Aldal, Mastiff 
Melodifestivalen 2015 (SVT) producent: Christer Björkman, Christel Tholse Willers, SVT
Ninja Warrior (Kanal 5), producent: Pär Hedmark, Elk
På Spåret (SVT), producent: Tobias Björling, SVT