Premiär för nytt program om löpning i Sportkanalen Elin Iversen mötte
Andreas Odén, programledare, Anders Szalkai, långdistanslöpare och löparen Isa Galvan för ett snack om just löpträning och nya programmet.
Nu följer Carl-Johan Forssén Ehrlin upp sin internationella barnbokssuccé "Kaninen som inte ville somna" med ny bok "Modiga Morris" om rädslor och oro.
Ett nytt jeansförbud har startat ett uppror bland franska boulespelare. Om vi vill bli tagna på allvar så måste vi svida om till seriösa brallor, vädjar landets bouleförbund. Hör Elsa Buel, berätta varför hon är kritisk till förbudet.
Det kanske inte krävs supermycket för att få vår nye programledare att gå igång på TV-spel, men det är fick honom att totalt tappa fokus på sändningen och helt hänge sig åt nya spelet. Spelet rekommenderas från 6 år.
Dr Mouna: "Nytt manligt p-piller som dessutom ökar sexlusten"
klipp
längd
1:33
Manliga p-piller som har en slags kombination av hormoner som trycker ner spermieproduktionen och som tas en gång om dagen, Snart har vi det säkert på marknaden, säger Dr Mouna.
"Bygg stad" Skövlarsyntharen gör musik om att asfaltera Stockholm, Om Pete Yorn & Scarlett Johansson Filmstjärna i duett om mardrömmar om Prince´s egen version av "Nothing compares 2 you" K.Flay till Sverige som förband till Imagine Dragons på torsdag.
Tio år sen avslöjandet av pappan Josef Fritzl som höll sin dotter fängslad som sexslav i 24 år. Hör Nyheternas Aina Jutterström berätta om rättegången och hur det såg ut i den källare där Elisabeth och hennes barn levde.
Kunden har inte alltid rätt: "Det ängsliga samhället"
klipp
längd
6:44
Författaren Anna Dyhre och forskaren Anders Parment är övertygade om att vi har en övertro på att kundorientering, prestationsmätning och medborgar- och kundmakt skapar hållbara lösningar.
Klass 3 varningar utfärdade hör vår Meteorolog Linda Eriksson och Johan Melin inre befäl, Gästrike Räddningstjänst berätta om läget kring de höga vattenflödena.