4:24
Spela

Jubileum för konstrundan på Österlen
klipp
längd
4:24
Direkrapport från den traditionsenliga konstrundan som har sin utgångspunkt i Baskemölla.
Vi använder cookies för att anpassa innehållet och annonserna till användarna, tillhandahålla funktioner för sociala medier och analysera vår trafik. Vi vidarebefordrar information om din användning av vår webbplats till de sociala medier och annons- och analysföretag som vi samarbetar med.
Läs merDirekrapport från den traditionsenliga konstrundan som har sin utgångspunkt i Baskemölla.
Så här i sportlovstider är det säkert många som ska ut i skidbackarna, men då gäller det att vara mjuk och rörlig i leder och muskler så man inte skadar sig. Träningsexpert Leila Söderholm visar sina bästa övningar.
Psykolog Martin Forster svarar på tittarnas frågor om när man som förälder känner ilska mot sina barn och hur man hanterar den ilskan.
En av Englands mest intressanta artister just nu heter Dodie. Hon fick sitt genombrott på Youtube och har med sin "do it yourself-musik" streamats över 350 miljonger gånger. I går gjorde hon en bejublad och fullsatt spelning i Stockholm under sitt första Sverigebesök.
Engelska stjänskottet Dodie fick sitt genombrott på Youtube, där hon streamats över 350 miljonger gånger. Här är senaste singeln "Monster".
Det verkar som att de sista IS-styrkorna i byn Baghouz vid gränsen mellan Syrien och Irak har kapitulerat. Och nu under morgonen träffas EU:s utrikesministrar för att diskutera hur EU ska hantera dem som gripits. USA:s president Donald Trump varnade ju i helgen att de kan komma att släppas om inte deras egna hemländer ställer dem inför rätta. Terrorforskaren Hans Brun har en idé hur EU bör hantera återvändare.
Meteorolog Sophia Nilsson om sportlovsvädret.
Arga blir vi alla, vare sig vi vill det eller inte. Och ibland blir vi arga på våra barn. Är det okej? Hur arg får man bli? Och hur kan man göra för att undvika vardagsbråk med barnen? Martin Forster, psykolog, ger sina bästa tips.
Dagens Nyheter har granskat hur Sverige och svenskarna uppfattas utomlands på sociala medier.
På söndag kan ännu en svensk få lyfta den legendariska Oscarsstatyetten. Göran Lundström är nämligen nominerad för bästa mask med den svenska filmen Gräns.
Det är 40 dagar kvar till Storbritannien ska lämna EU, men de har fortfarande inget avtal med EU om hur det ska gå till. James Savage, en av grundarna bakom den engelskspråkiga dagstidningen The Local, förklarar varför britterna röstat för att lämna EU.
Än är det bara februari, men det är faktiskt redan hög tid att börja söka sommarjobb! Många arbetsgivare har redan lagt ut annonser både på hemsidor och i sociala medier. Vilka jobb är mest eftertraktade och hur ska man gå tillväga för att söka jobb på bästa sätt? Priya Eklund, jobbsökarexpert, tipsar.
Vaccinationsmotståndare ses som ett av världens största hälsohot enligt Världshälsoorganisationen, WHO. Trots att vaccin räddar liv har antalet barn som inte vaccinerats fyrdubblats i västvärlden sedan 2001. Adam Roth, chef på enheten för vaccinationsprogram på Folkhälsomyndigheten, om vaccinläget i Sverige.
En del partier bafinner sig i kris så här i efterdyningarna av valet 2018. Marcus Oscarsson vet vilka fyra partier som krisar lite extra.
Klockan 11 på måndagen faller domen mot aktivisten Elin Ersson, som i somras stoppade utvisningen av en afghansk man genom att hindra planet han satt på från att lyfta från Landvetter flygplats. Reporter Victoria Banozic rapporterar från Göteborg.
Utrikeskollen med Elisabet Frerot: Det handlar om vad som kallats sista striden mot IS och vi har med oss TV4:s Mellanösternkorrespondent Terese Cristiansson som rapporterar från Istanbul. Elisabet berättar även om att Donald Trump vill utlysa nationellt nödläge för att få bygga sin mur och om Greta-effekten.
Donald Trumps senaste utspel om att utlysa nationellt nödläge för att få bygga den omtalade muren skapar rubriker, men han har inte lyckats få loss finansieringen från kongressen. Genom beslutet att utlysa nödläge så kan han runda kongressen och i teorin finansiera bygget, berättar Peter Lindgren, TV4:s USA-korrespondent som rapporterar direkt från El Paso i Texas.
Det finns en tanke om att man kan dela upp sexualbrottslingar i olika kategorier, i en skala från relativt sett milda brott till de allra mest brutala. Men några av de mest farliga sexbrottslingarna har ett mönster med flera typer av sexbrott. Hör Leif GW Persson berätta.
Pernilla Ratclif fick göra jobbet att skrapa trisslotten – men vem är det som får pengarna egentligen?
Sandra Mobaraki, bygginspiratör, svarar på tittarnas frågor om renovering. Hur faktureringen ska gå till är en av frågorna som reds ut.
Stabiliseringsmusklerna – de är viktiga. Personliga tränaren Kevin Tainton visar övningar som bygger upp de muskler som gör dig stark inifrån och ut - och hjälper oss undvika smärta och skador.