Här är alla Oscarsnomineringar:

Bästa film

“Le Mans '66” (“Ford v Ferrari”)
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Unga kvinnor”
“Marriage Story”
“1917”
“Once upon a Time...in Hollywood”
“Parasit”

Bästa regi

“The Irishman”, Martin Scorsese
“Joker”, Todd Phillips
“1917”, Sam Mendes
“Once upon a Time...in Hollywood”, Quentin Tarantino
“Parasit”, Bong Joon Ho

Bästa kvinnliga huvudroll

Cynthia Erivo i “Harriet”
Scarlett Johansson i “Marriage Story”
Saoirse Ronan i “Unga kvinnor”
Charlize Theron i “Bombshell”
Renée Zellweger i “Judy”

Bästa manliga huvudroll

Antonio Banderas i “Smärta och ära”
Leonardo DiCaprio i “Once upon a Time...in Hollywood”
Adam Driver i “Marriage Story”
Joaquin Phoenix i “Joker”
Jonathan Pryce i “The Two Popes”

Bästa kvinnliga biroll

Kathy Bates i “Richard Jewell”
Laura Dern i “Marriage Story”
Scarlett Johansson i “Jojo Rabbit”
Florence Pugh i “Unga kvinnor”
Margot Robbie i “Bombshell”

Bästa manliga biroll

Tom Hanks i “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins i “The Two Popes”
Al Pacino i “The Irishman”
Joe Pesci i “The Irishman”
Brad Pitt i “Once upon a Time...in Hollywood”

Bästa animerade långfilm

“Draktränaren 3”
“Min borttappade kropp”
“Klaus”
“Mysteriet om Herr Länk”
“Toy Story 4”

Bästa foto

“The Irishman”
“Joker”
“The Lighthouse”
“1917”
“Once upon a Time...in Hollywood”

Bästa kostymdesign

“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Unga kvinnor”
“Once upon a Time...in Hollywood”

Bästa dokumentärfilm

“American Factory”
“The Cave”
“The Edge of Democracy”
“For Sama”
“Honeyland”

Bästa dokumentär (kortfilm)

“In the Absence”
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)”
“Life Overtakes Me”
“St. Louis Superman”
“Walk Run Cha-Cha”

Bästa klippning

“Le Mans '66”
“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Parasit”

Bästa internationella film

“Corpus Christi” (Polen)
“Honeyland” (Nordmakedonien)
“Les Misérables” (Frankrike)
“Smärta och ära” (Spanien)
“Parasit” (Sydkorea)

Bästa makeup & hår

“Bombshell”
“Joker”
“Judy”
“Maleficent 2: Ondskans härskarinna”
“1917”

Bästa filmmusik

“Joker”
“Unga kvinnor”
“Marriage Story”
“1917”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

Bästa originalsång

“I Can't Let You Throw Yourself Away” från “Toy Story 4”
“(I'm Gonna) Love Me Again” från “Rocketman”
“I'm Standing With You” från “Breakthrough”
“Into The Unknown” från “Frost II”
“Stand Up” från “Harriet”

Bästa scenografi

“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“1917”
“Once upon a Time...in Hollywood”
“Parasit”

Bästa animerade kortfilm

“Dcera (Daughter)”
“Hair Love”
“Kitbull”
“Memorable”
“Sister”


Bästa kortfilm

“Brotherhood”
“Nefta Football Club”
“The Neighbors' Window”
“Saria”
“A Sister”

Bästa ljudredigering

“Le Mans '66”
“Joker”
“1917”
“Once upon a Time...in Hollywood”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

Bästa ljudmix

“Ad Astra”
“Le Mans '66”
“Joker”
“1917”
“Once upon a Time...in Hollywood”

Bästa visuella effekter

“Avengers: Endgame”
“The Irishman”
“Lejonkungen”
“1917”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

Bästa manus på annan förlaga

“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“Joker”
“Unga kvinnor”
“The Two Popes”

Bästa originalmanus
“Knives Out”
“Marriage Story”
“1917”
“Once upon a Time...in Hollywood”
“Parasit”