Här är alla vinnnarna av The 92nd Oscars:

Bästa film


“Ford v Ferrari”
“The Irishman” 
“Jojo Rabbit” 
“Joker” 
“Unga kvinnor”
“Marriage Story”
“1917”
“Once upon a Time...in Hollywood”
“Parasit” - VINNARE

Bästa regi

“The Irishman”, Martin Scorsese
“Joker”, Todd Phillips
“1917”, Sam Mendes
“Once upon a Time...in Hollywood”, Quentin Tarantino
“Parasit”, Bong Joon Ho - VINNARE

Bästa kvinnliga huvudroll

Cynthia Erivo i “Harriet”
Scarlett Johansson i “Marriage Story”
Saoirse Ronan i “Unga kvinnor”
Charlize Theron i “Bombshell”
Renée Zellweger i “Judy” - VINNARE

Bästa manliga huvudroll

Antonio Banderas i “Smärta och ära”
Leonardo DiCaprio i “Once upon a Time...in Hollywood”
Adam Driver i “Marriage Story”
Joaquin Phoenix i “Joker” - VINNARE
Jonathan Pryce i “The Two Popes”

Bästa kvinnliga biroll

Kathy Bates i “Richard Jewell”
Laura Dern i “Marriage Story” - VINNARE
Scarlett Johansson i “Jojo Rabbit”
Florence Pugh i “Unga kvinnor”
Margot Robbie i “Bombshell”

Bästa manliga biroll

Tom Hanks i “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins i “The Two Popes”
Al Pacino i “The Irishman”
Joe Pesci i “The Irishman”
Brad Pitt i “Once upon a Time...in Hollywood” - VINNARE

Bästa animerade långfilm

“Draktränaren 3”
“Min borttappade kropp”
“Klaus”
“Mysteriet om Herr Länk”
“Toy Story 4” - VINNARE

Bästa foto

“The Irishman”  Rodrigo Prieto
“Joker” Lawrence Sher
“The Lighthouse” Jarin Blaschke
“1917” Roger Deakins - VINNARE
“Once upon a Time...in Hollywood” Robert Richardson

Bästa kostymdesign

“The Irishman” Sandy Powell and Christopher Peterson
“Jojo Rabbit” Mayes C. Rubeo
“Joker” Mark Bridges
Unga kvinnor” Jacqueline Durran - VINNARE
“Once upon a Time...in Hollywood” Arianne Phillips


Bästa dokumentärfilm

“American Factory” Steven Bognar, Julia Reichert och Jeff Reichertm- VINNARE
“The Cave” Feras Fayyad, Kirstine Barfod och Sigrid Dyekjær
“The Edge of Democracy” Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris och Tiago Pava
“For Sama” Waad al-Kateab och Edward Watts
“Honeyland” Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska och Atanas Georgiev


Bästa dokumentär (kortfilm)

“In the Absence” Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
“Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)” Carol Dysinger and Elena Andreicheva - VINNARE
“Life Overtakes Me” John Haptas och Kristine Samuelson
“St. Louis Superman” Smriti Mundhra och Sami Khan
“Walk Run Cha-Cha” Laura Nix och Colette Sandstedt


Bästa klippning

“Ford V Ferrri” Michael McCusker and Andrew Buckland - VINNARE
“The Irishman” Thelma Schoonmaker
“Jojo Rabbit” Tom Eagles
“Joker” Jeff Groth
“Parasit” Yang Jinmo


Bästa internationella film

“Corpus Christi” (Polen)
“Honeyland” (Nordmakedonien)
“Les Misérables” (Frankrike)
“Smärta och ära” (Spanien)
“Parasit” (Sydkorea) - VINNARE

Bästa makeup & hår

“Bombshell” Kazu Hiro, Anne Morgan och Vivian Baker - VINNARE
“Joker” Nicki Ledermann och Kay Georgiou
“Judy” Jeremy Woodhead
“Maleficent 2: Ondskans härskarinna” Paul Gooch, Arjen Tuiten och David White
“1917” Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole

Bästa filmmusik

“Joker” Hildur Guðnadóttir - VINNARE
“Unga kvinnor” Alexandre Desplat
“Marriage Story” Randy Newman
“1917” Thomas Newman
“Star Wars: The Rise of Skywalker” John Williams

Bästa originalsång

“I Can't Let You Throw Yourself Away” från “Toy Story 4” Randy Newman
“(I'm Gonna) Love Me Again” från “Rocketman” Elton John och Bernie Taupin - VINNARE
“I'm Standing With You” från “Breakthrough” Diane Warren
“Into The Unknown” från “Frost II” Kristen Anderson-Lopez och Robert Lopez
“Stand Up” från “Harriet” Joshuah Brian Campbell och Cynthia Erivo


Bästa scenografi

“The Irishman”
“Jojo Rabbit”
“1917”
“Once upon a Time...in Hollywood” - VINNARE
“Parasit”

Bästa animerade kortfilm

“Dcera (Daughter)”
“Hair Love” - VINNARE
“Kitbull”
“Memorable”
“Sister”


Bästa kortfilm

“Brotherhood”
“Nefta Football Club”
“The Neighbors' Window”  VINNARE
“Saria”
“A Sister”

Bästa ljudredigering

“Ford V Ferrari” Donald Sylvester - VINNARE
“Joker” Alan Robert Murray
“1917” Oliver Tarney och Rachael Tate
“Once upon a Time...in Hollywood” Wylie Stateman
“Star Wars: The Rise of Skywalker” Matthew Wood and David Acord

Bästa ljudmix

“Ad Astra” Gary Rydstrom, Tom Johnson och Mark Ulano
“Ford V Ferrari” Paul Massey, David Giammarco och Steven A. Morrow
“Joker” Tom Ozanich, Dean Zupancic och Tod Maitland
“1917” Mark Taylor och Stuart Wilson - VINNARE
“Once upon a Time...in Hollywood” Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano

Bästa visuella effekter

“Avengers: Endgame” Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken och Dan Sudick
“The Irishman” Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser och Stephane Grabli
“Lejonkungen” Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones och Elliot Newman
“1917” Guillaume Rocheron, Greg Butler och Dominic Tuohy - VINNARE
“Star Wars: The Rise of Skywalker” Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach och Dominic Tuohy


Bästa manus på annan förlaga

“The Irishman”
“Jojo Rabbit” - VINNARE
“Joker”
“Unga kvinnor”
“The Two Popes”

Bästa originalmanus
“Knives Out”
“Marriage Story”
“1917”
“Once upon a Time...in Hollywood”
"Parasit" - VINNARE