Snickeri
Arbetsbockar och grusraka från Hörby bruk www.horbybruk.se
Arbetshandskar från Guide www.guide.eu/se/
Arbetskläder från L.Brador Workwear www.lbrador.com
Elverktyg från Bosch www.bosch-professional.se
Fönsterbrädor i sten från Erikssons Stenhuggeri i Ystad www.erikssons-stenhuggeri.se
Hammare, mft bord och snickarbälte från Kiwitools www.kiwitools.se
Hjullastare, eldriven grävmaskin och padda från Hyrhöjden www.hyrhojden.se
Hörselkåpor från Zekler www.zekler.com
Järn underrede till matsalsbordet och handsmidda bultar och muttrar samt smidesbalk till avväxlingen av väggen mellan köket och matsalen från Järnet i Elden www.jarnetielden.se

Lie Nilsén handverktyg och japansåg från Rubanks hyvlar www.hyvlar.se
Lindblomsgrön snickerifärg till bokhyllan i biblioteket, knopphängaren i hallen, den platsbyggda hyllan i köket, dörrfoder, lister och spegeldörrar (S2020-G60Y). Väggfärgen i vardagsrummet (S1010-R70B), väggfärgen i sovrummet (S1505-Y10R), grå väggfärg i biblioteket (S 1005-R80B), gul väggfärg till rand-ranka målningen i biblioteket (S2060-Y10R) och Per Hans blå linoljefärg från Beckers www.beckers.se
Mackans klocka från G-shock www.g-shock.com
Piasava med naturborst, virke, träreglar, tumstock, färgskrapa, penslar med träskaft, rundstav, hamparep och massivt trägolv från K-rauta www.k-rauta.se
Port och fönsterpartiet i festladan från Svenska Fönster www.svenskafonster.se
Skiva till matsalsbordet och köksön från Gyllebo www.gyllebotrateknik.se
Skyddsskor från Arbesko www.arbesko.se
Solpaneler från Svensk Takenergi www.svensktakenergi.se
Täljkniv och arbetsknivar från Morakniv www.morakniv.se
Verktygscontainer och skruvar från Essve www.essve.se

Trädgård
Gråa och svarta ”betongkrukor” från Jotex www.jotex.se
Gödsel för köksträdgården från Hasselfors Garden www.hasselforsgarden.se
Naturgrus från Akka Frakt www.akkafrakt.se
Pilslanor från Lillö pil www.lillopil.se
Plantor och växter från Tågarps Trädgård www.tagarpstradgard.se
Rensklo med träskaft från Nelson Garden www.nelsongarden.se

Inredning
Bestick Indria av designern Ingegerd Råman från Gense www.gense.se
Betongbänk Lärken från Johby www.johby.com
Blandare från Mora armatur www.moraarmatur.com
Blomkrukor i fönstren i olika gröna nyanser och mönster, gröna blomkrukor inkl. fat med fötter, grönt lågt fat, vit blomkruka med guldigt mönster, vit kruka med lock och vitt högt handtag, svart ljuskopp med handtag, spillkum, handgjorda muggar. kaffekoppar, vita skålar, ljusblåa blomkrukor, ljusblåa assietter, vacker grön kruka med lock och gröna stora uppläggningsfat från keramiker Elisabeth Palm www.elisabethpalm.se
Bordslampa och taklampa i köket från Malmstensbutiken www.malmsten.se
Bornholmsur, träfåtöljer, träkista, träskåp med dörrar, spegel, havrefärgat vitrinskåp, väggljusstakar i mässing, runt pelarskåp, liten träpall, halvmåne bord, litet svart bord, träanka, gula lerkrukor, gult stort kar och köksstolar från Trampes antikviteter www.trampes.se
Diskmedel, handtvål och handkräm från Vakinme www.vakinme.com
Diskställ, små glasburkar med korklock, rostfri ungsform, spegel i hallen, jute matta, beiga vitrinskåp i plåt med skjutdörrar, förvaringskorgar i jute, rund bricka i trä, förvaringslådor i kork, svarta förvaringslådor i papp, ljus, blockljus, glasflaskor, hög glasvas, vinglas, dricksglas, cylindervaser, gul kudde och diverse glasskålar till matlagningen från IKEA www.ikea.com
Duntäcken och dunkuddar Norskt dun www.nordicform.no

Flagglinan, vit metallsil, bunke i rostfritt och diverse träredskap till matlagningen från Clas Ohlson www.clasohlson.se
Fårskinn från Ulf Pyk www.ulfpyk.se
Förkläden Ekstedt från Sandqvist www.sandqvist.com
Gasolspis och vitvaror från Smeg www.smegshop.se
Glascylinder med kant från glasblåsaren Anders Wingård www.baske.se
Glasskivor i 4mm glas med slipade kanter från Westbergs Glasmästeri www.westbergsglasmasteri.nu 
Golvlampor, läslampa och fönsterlampor från Zlamp www.zlamp.se
Grön/vit kuddfodral från Chhatwal & Jonsson www.chhatwal-jonsson.se
Handgjord keramik såsom uppläggningsfat, skålar i olika storlekar, mattallrikar, grön liten vas på köksfläkten och grön kruka på vardagsrumsbord från Milla keramik www.millakeramik.se
Handgjorda spånkorgar från Linnefors korgar www.linneforskorgar.se
Handslaget tegelgolv, platsbyggt kök, kontaktuttag, strömbrytare och trädgårdsbänkar med sidor i gjutjärn och vita trädgårdsmöbler från
Qvesarum www.qvesarum.se

Kaffebryggare och handmixer från Wilfa www.wilfa.se
Kamin Royal Viking från Josef Davidsson www.josefdavidssons.se
Kastruller, stekpanna och skärbrädor från Ronneby Bruk www.ronnebybruk.se
Kudde med tryckta pumpor, tyg med frukter och tyg med kastanjer på från Jobs handtryck www.jobshandtryck.se
Köksknivar från Morakniv www.morakniv.se
Köksmaskin från Kitchen Aid www.kitchenaid.se
Lerkrukor från Gränsfors www.blomkrukor.se
Linnekuddar, vita linnelängder, linnepläd, överkast, underlakan och örngott från Himla www.himla.com
Linnetyg till soffan, sax och sybehör från Ohlssons tyger www.ohlssonstyger.se
Ljusstake i betong och träprydnad i matsalsfönstret från Sam Stigsson www.skillingediversehandel.se
Pizzaspade från Kitchentime www.kitchentime.se
Ekologisk frukttvätt från Green Little Apples www.greenlittleapples.se
Påslakanset och örngott i ekologisk hampa från Gos4u www.gos4u.se
Randiga bolsterkuddar, randigt tyg i metervara och kökshanddukar från Klässbols linneväveri www.klassbols.se
Runt svart plåtbord, fyrkantigt svart plåtbord, träfat och låga träljusstakar från HK Living www.hkliving.nl

Skinnfåtöljer från Gärsnäs www.garsnas.se
Smart lightning ljuskällor och ljuskällor led från Osram / Ledvance www.ledvance.se
Snittblommor från Simris handelsträdgård 0414-108 51
Snurrbar skrivbordsstol i trä, käpp, ljuslykta/kyrklykta, brunt krus, blå glasvas, grön glasvas, röd glasskål, bok Nordens flora, korg med blomstermotiv och lock, fotogenlykta, litet runt träfat, väggljusstake i mässing, grön rund vas, höga träljusstakar, runda trätråg, degtråg och spillkum från Antikboden Bobinen www.antikbodenbobinen.se
Stekhäll från Muurikka www.muurikka.se
Stålmöbler med sits i obehandlad teak från Grytthyttan www.grythyttan.net
Symaskin från Janome www.janome.se
Takglober i köket och golvlampor i sovrummet från Konsthantverk www.konsthantverk.se
Tygerna Citrus och Fiki i ekobomull av formgivaren Maria Åström från
Ljungbergs www.ljungbergstextil.se
Vit rund vas, grön och beige ullpläd, höga mässingsljusstakar, vågiga vaser i olika färger, svart trebent kruka, gråa och svarta ”betongkrukor” och ”betongfat” och svarta höga ljusstakar från Jotex www.jotex.se
Vit ullmatta och sängar från Soffa Direkt www.soffadirekt.se
Äppellådor och vintunnor från Mother goose www.mother-goose.biz