Lördag 22 juni
14:31 - Herr -  Kula
14:36 - Herr - Längdhopp
14:45 - Herr - 400m häck (Omgång 1)
14:51 - Herr - 400m häck (Omgång 2)
14:57 - Dam - Stavhopp
15:01 - Dam - 100m (Omgång 1)
15:07 - Dam - 100m (Omgång 2)
15:12 - Dam - Diskus
15:21 - Herr - Höjdhopp
15:23 - Herr - 400m (Omgång 1)
15:31 - Herr - 400m (Omgång 2)
15:39 - Dam - 800m
15:49 - Herr - 100m (Omgång 1)
15:55 - Herr - 100m (Omgång 2)
16:05 - Dam - 3000m
16:22 - Dam - 400m häck (Omgång 1)
16:28 - Dam - 400m häck (Omgång 2)
16:32 - Dam - Tresteg
16:34 - Herr - 1500m
16:42 - Dam - 3000m hinderlöpning
16:56 - Dam - 400m (Omgång 1)
16:59 - Dam - Spjut
17:02 - Dam - 400m (Omgång 2)
17:09 - Herr - 5000m
17:29 - Dam - 4x100m (Omgång 1)
17:39 - Dam - 4x100m (Omgång 2)
17:49 - Herr - 4x100m (Omgång 1)
17:59 - Herr - 4x100m (Omgång 2)

Söndag 23 juni
14:33 - Dam - Längdhopp
14:45 - Herr - 110m häck (Omgång 1)
14:52 - Herr - 110m häck (Omgång 2)
14:56 - Herr - Diskus
14:58 - Herr - Stavhopp
15:01 - Dam - 200m (Omgång 1)
15:07 - Dam - 200m (Omgång 2)
15:16 - Dam - Höjdhopp
15:19 - Herr - 800m
15:30 - Dam - 100m häck (Omgång 1)
15:37 - Dam - 100m häck (Omgång 2)
15:48 - Herr - 3000m
16:03 - Herr - 200m (Omgång 1)
16:09 - Herr - 200m (Omgång 2)
16:15 - Dam - 1500m
16:22 - Herr - Tresteg
16:23 - Dam - 5000m
16:42 - Herr - Spjut
16:43 - Herr - 3000m hinder
16:58 - Dam - 4x400m (Omgång 1)
17:09 - Dam - 4x400m (Omgång 2)
17:20 - Herr - 4x400m (Omgång 1)
17:31 - Herr- 4x400m (Omgång 2)
17:45 - Medaljcermoni


Svenskar som är uttagna till lag-EM:

MÄN

100m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
200m Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
400m Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
800m Johan Rogestedt 93 Stenungsunds FI
1500m Johan Hydén 89 Hammarby IF
3000m Adil Bouafif 78 Hässelby SK
5000m Olle Walleräng 85 Spårvägens FK
3000m H Emil Blomberg 92 Hässelby SK
110m H Philip Nossmy 82 Malmö AI
400m H Niclas Åkerström 88 IFK Växjö
Höjd Andreas Carlsson 95 IK Ymer
Stav Alhaji Jeng 81 Örgryte IS
Längd Michel Tornéus 86 Hammarby IF
Tresteg Mathias Ström 87 Örgryte IS
Kula Leif Arrhenius 86 Spårvägens FK
Diskus Niklas Arrhenius 82 Spårvägens FK
Slägga Mattias Jons 82 Hässelby SK
Spjut Kim Amb 90 F Bålsta IK

4x100m
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK
Alexander Brorsson 90 IFK Växjö
Odain Rose 92 IFK Umeå
Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvalls FI
Johan Wissman 82 Hässelby SK

4x400m
Axel Bergrahm 92 Spårvägens FK
Dennis Forsman 95 Ullevi FK
Felix Francois 90 Örgryte IS
Johan Wissman 92 Hässelby SK
Nil de Oliveira 86 Spårvägens FK

KVINNOR
100m Irene Ekelund 97 Kils AIK
200m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
400m Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK
800m Lovisa Lindh 91 Ullevi FK
1500m Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö
3000m Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK
5000m Louise Wiker 79 Hässelby SK
3000m H Maria Larsson 94 Ullevi FK
100m H Ellinore Hallin 87 IFK Växjö
400m H Frida Persson 89 Hammarby IF
Höjd Emma Green Tregaro 84 Örgrye IS
Stav Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK
Längd Erica Jarder 86 Spårvägens FK
Tresteg Lynn Johnson 94 Ullevi FK
Kula Fanny Roos 95 Ljungby FIK
Diskus Sofia Larsson 88 Ullevi FK
Slägga Tracey Andersson 84 Ullevi FK
Spjut Sofi Flinck 95 Västerås FK

4x100m
Irene Ekelund 97 Kils AIK
Freja Jernstig 92 IF Göta
Daniella Busk 93 Malmö AI
Sandra Törnros 95 Gefle IF

4x400m
Elin Moraiti 91 Hässelby SK
Pernilla Tornemark 85 Malmö AI
Rebecca Högberg 84 Hammarby IF
Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF
Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK

Från TV4:

Redaktör: Micael Fasth 

Programledare/mixed zone-reporter: Marika Eriksson

Kommentatorer: Johan Edlund och A Lennart Julin