Vårens sex fartfyllda avsnitt av Talang har engagerat hela svenska folket. 
Vi har sett favoriter både gå vidare och falla på målsnöret, häpnats över de magiska talanger som gömmer sig i landet och beundrat modet våra tävlande besitter.
Den 29 april drar äntligen semifinalerna av Talang 2017 igång.
Varje semi livesänds i TV4 och på TV4 Play med start klockan 20.00.
Under programmets gång har du möjlighet att rösta på din favorit för att säkra att just hen eller de går vidare till finalen den 19 maj.
Två tävlande ur varje semifinal går vidare till finalen.

Juryn tar tillbaka makten

När Talangs semifinal 1, 2 och 3 tar slut klockan 21.30, tar RåTalang vid på TV4 Play – även det live.
Här får du ta del av juryns reaktioner och talangernas känslor, men också se vårens RåTalang-vinnare ställas mot varandra.
Nu får också juryn tillbaka lite av sin makt när de bestämmer vem av dessa som får en chans att gå vidare till finalen av Talang.
Hänger du inte med? Lugn – i listan nedan ser du precis vilka som tävlar och när! 

Semifinal 1 
Sänds LIVE lördagen den 29 april klockan 20.00 i TV4 och på TV4 Play

De tävlande är hårdrockaren Oliver Rytting, magikern Daniel Kane, sångaren Simon Nicelund, rapparen Nigma, dansgruppen The Sugar Collective, robotgänget LiU och de dansanta systrarna Celey.
Tittarna röstar och 2 av talangerna går vidare till final.

RåTalang del 6
Sänds LIVE lördagen den 29 april klockan 21.30 på TV4 Play 

Tävlar gör Douglas Ekermark som möter Jojje Lindgård & Philip Warren Gertsson.
Juryn avgör vem som går vidare.

Semifinal 2
Sänds LIVE lördagen den 6 maj klockan 20:00 i TV4 och på TV4 Play 

De tävlande är sångaren Ibrahim Nasrullayev, magikern Ervin Veisz, Street Mentality, de dansanta männen i Dancing Kings, sånggruppen High 15, dansgruppen The Unruly Movement och Kantorn.
Tittarna röstar och 2 av talangerna går vidare till final.

RåTalang del 7
Sänds LIVE lördagen den 6 maj klockan 21.30 på TV4 Play 

Tävlar gör Meatgrinder som möter Team Skill.
Juryn avgör vem som går vidare.
Vilken RåTalang som dyker upp i semifinal 3 avslöjas först i semifinal 3. 

Semifinal 3
Sänds LIVE lördagen den 13 maj klockan 20.00 i TV4 och på TV4 Play

Tävlar gör sångaren Nelli Berg, sångaren Emanuel Bagge, minnesmästaren Yanjaa Wintersoul, far- och son duon 2-Stubbz, stjärnskottet sångaren André Persson Gintner och dansgruppen Blackout Empire. Dessutom dyker vinnaren av Råtalang upp för att tävla om en plats i finalen.
Tittarna röstar och 2 av talangerna går vidare till final.

RåTalang del 8
Sänds LIVE lördagen den 13 maj klockan 21.30 på TV4 Play

Eftersnack, känslor & juryns åsikter.

Finalen
 
Sänds LIVE fredagen den 19 maj klockan 20.00 i TV4 och på TV4 Play

Tävlar gör vinnarna ur semifinal 1, 2 och 3.
Tittarna avgör vem som vinner äran och en halv miljon kronor! 

RåTalang del 9
Sänds LIVE fredagen den 19 maj klockan 21.30 på TV4 Play

Eftersnack, känslor & juryns åsikter.